Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, yoğun bakımdaki bir Covid-19 hastasının tedavi maliyetinin ortalama 15 bin TL, servisteki tedavi maliyetinin ise ortalama 5 bin TL olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, kentteki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerine koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında bir mektup yazdı.
DHA’nın aktardığı habere göre, mektubunda, Türkiye’de koronavirüs vakası görülmeden önce ve görüldükten sonra devletin, yurttaşların sağlığı için önemli kararlar aldığını belirten Coşkun, kontrollü sosyal hayat dönemine geçişle birlikte azalan vaka sayılarında tekrar artışın yaşandığına dikkat çekti.

SERVİSTE TEDAVİ MALİYETİ 5 BİN TL

Bu süreçte sağlık çalışanlarının gece-gündüz demeden ailelerinden uzakta yurttaşların sağlığı için çalıştığını kaydeden Coşkun, mektubunun devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bir Covid-19 hastasının hastanede serviste tedavi maliyeti ortalama 5 bin TL, yoğun bakımda tedavi maliyeti ise ortalama 15 bin TL’dir. Halbuki bu maliyetlerin en aza indirilmesi ve harcamaların vatandaşlarımızın refah seviyesini artırmak amacıyla kullanılabilmesi, siz kıymetli hemşehrilerimizin alacağı tedbirlere bağlı olup, aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek kalabalık ortamlardan uzak durulduğu taktirde bu salgın sürecini hep birlikte en az zararla atlatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”