Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var,” diyerek bu vakaların verilere eklenmediğini açıklaması üzerine DSÖ, Türkiye’den açıklama bekliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak açıkladığı Covid-19 tablosunda değişikliğe gidilmiş ‘Bugünkü vaka sayısı’ olarak belirtilen kısım ‘Bugünkü hasta sayısı’ olarak değiştirilmişti. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tablolarda yalnızca Covid-19 semptomu gösteren kişilerin yer aldığını semptom göstermeyenleri Covid-19 hastası olarak kabul etmediklerini açıklamıştı.
“İtiraf niteliğinde” olarak değerlendirilen bu açıklamanın ardından, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Basın Sözcülüğü, Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçildiğini duyurdu.
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Basın Sözcülüğü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’deki verilerin doğruluğu konusunda‘’Durumla ilgili ek açıklama için şu anda Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişim halindeyiz ve daha fazla bilgi elde edildikçe sizi bilgilendireceğiz’’ dedi.