SAĞLIK

Dünyayı korkutan yeni koronavirüs ‘Covid-19’: Ne kadar tehlikeli, yayılma hızı nasıl, ne kadar ölümcül?

Tüm dünyada paniğe neden olan, bugüne dek 2019 nCoV olarak anılan yeni koronavirüse bir isim takıldı: Covid-19. Peki Covid-19 ne kadar tehlikeli? Yayılma hızı diğer virüslere oranla nasıl? Virüs ne kadar ölümcül? Yeni koronavirüs hakkında bilinen ve bilinmeyenleri derledik.

Tüm dünyanın ilgisini Çin’e yönlendiren koronavirüs salgını, 30 Aralık 2019 tarihinde, bir doktorun ortak bir konuşma grubunda yaptığı uyarı ile duyuldu. Sağlık çalışanlarının olduğu grupta duyuruyu yapan doktor Venliang, daha önce Çin’den yayılan diğer koronavirüs türleri MERS ve SARS’a benzeyen bir virüs türü hakkında grup üyelerine uyarılarda bulundu.

DOKTORLARA BASKI

Dr. Venliang haberin yayılmasının ardından polis tarafından gözaltına alındı. Çin Kamu Güvenlik Bürosu, Venliang ve 8 sağlık çalışanı hakkında ‘halkı yanlış bilgilendirmek’ten soruşturma başlattı. Sonrasında görevine dönen Dr. Venliang da virüse yakalanıp ilerleyen haftalarda yaşamını yitirecekti.

İLK DUYURAN DOKTOR ÖLDÜ

Yeni koronavirüs Covid-19’u kamuoyuna duyuran doktor Li Venliang, salgına yakalanıp hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü, Li’nin ölümünün ardından Twitter’da paylaştığı mesajda, “Doktor Li Venliang’ın ölümünden son derece üzgünüz. Hepimiz onun 2019 nCoV konusundaki çalışmaları için minnettarız” ifadelerine yer verdi. Koronavirüs ile ilgili çalışmalarsa sürüyor.

HAYVAN KAYNAKLI BİR TÜR

Koronavirüsler ve öncesinde yayılan virüslerin kaynağı konusunda tüm araştırmalar hayvanları gösteriyor. Hayvanlar, insanların bağışıklık sistemlerinin yabancısı olduğu pek çok virüse sahip. Fakat bilim insanlarına göre bir hayvan virüsünün insana geçmesi için mutlaka mutasyona uğraması gerekiyor. Sanıldığının aksine hayvanlarla temas, virüsün geçmesi için yeterli değil.

KORONAVİRÜS NEDİR?

İnsanlar, Çin’de ortaya çıkan salgının adının koronavirüs olduğunu düşünüyor. Oysa virüsün adı değil türü korona. Korona, bir virüs ailesi. Daha önce yaşanan 2002’de SARS, 2012’de MERS salgınları da tür olarak koronavirüs ailesinden. “Corona” İspanyolca taç demek. Virüse mikroskoptan bakıldığında görülen taça benzer halkalar dolayısıyla bu isim verilmiş.

COVID-19 NASIL BULAŞIYOR?

Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs Covid-19’un solunum ve temas yolu ile bulaştığını açıkladı. Virüs nedeniyle yaşanan hastalığa yakalanmamak için çok farklı yollar olmadığını söyleyen örgüt, genel hijyen kurallarına uymak ve maske takmak gibi önlemlerin yeterli olduğunu söylüyor. Örgüt, hastalığın insandan yiyeceklere geçmeyeceğini de ayrıca ekledi.

SARS VE MERS’TEN BULAŞICI

Dr. Venliang, virüsün, SARS ve MERS gibi bir salgına yol açacağını söylemişti. Yeni koronavirüs Covid-19’un, SARS ve MERS’e göre bulaşıcılığı daha fazla. SARS bulaştığı 8 bin kişiden 740’ını öldürmüş, MERS ise 2 bin kişiden 750’sini öldürmüştü. Yeni koronavirüs ise 11 Şubat’a kadar 43.104 kişiye bulaştı, 1018 kişiyi öldürdü. 4043 kişi iyileşti, yaklaşık 38 bin kişi hala hastalıkla mücadele ediyor.

YAYILMA HIZI

Covid-19’un yol açtığı hastalık vakalarının görülmeye başlandığı 23 Aralık’tan bu yana yayılma hızı oldukça düştü. İlk günlerde yüzde 63’e varan bir yayılma hızına ulaşan virüs, karantina ve alınan önlemlerle bugün itibariyle yüzde 10 düzeyine geriledi. Bu hızın önümüzdeki günlerde daha da düşmesi bekleniyor.

VİRÜS KİMLERİ ÖLDÜRÜYOR?

Yeni virüs şu ana kadar 1018 kişiyi öldürdü. Bu ölümlerin sadece 2’si Çin dışında yaşandı. Virüsün neden olduğu hastalığın kuluçka süresi 2-14 gün arası deniliyor ancak 28 gün şüphesi var. Hayatını kaybeden hastaların büyük bir bölümü 60 yaş üstü bağışıklık sistemi zayıf kişiler. Koronavirüs şu ana kadar 20 yaş altı kimseyi öldürmedi. İyileşen kişilerde ise klasik grip tedavisi ilaçları kullanıldı.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video