Esenyurt’ta yüksek ateş ve ishal şikayetiyle hastaneye 100’ün üzerinde başvuru olduğu ve hastaların şebeke suyundan zehirlendiklerini öne sürdükleri belirtilirken, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri sudan kaynaklı bir olumsuzluk olmadığı açıklamasını yaptı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yaşayan çok sayıda yetişkin ve çocuk, şebeke suyundan zehirlendikleri şüphesiyle kusma, ishal ve bulantı şikayetleriyle hastaneye gitti. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise yapılan testler sonucu suda herhangi bir olumsuzluğun olmadığını söyledi.

“DOKTOR ŞU ANDA SALGIN OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

DHA’dan Vedat Bayraktar’ın haberine göre kızını yüksek ateş ve ishal şikayetleri sonrası hastaneye getiren bir kadın, “Kademeli olarak artan ateş en son ateşi 38 buçuğa kadar vurdu. Günümüzde ateş deyince akla Kovid geldiği için hemen ambulansla irtibata geçtim. İki tane serum sonrasında ateşi düştü. Doktor şu anda salgın olduğunu söyledi. Net olarak bir açıklama yapmadı ama galiba bir şebeke suyu salgını varmış. Çok fazla çocuk hasta hastaneye gelmiş. Biz de sonuçları bekliyoruz” dedi.

Yüksek ateş sonrası çocuğu rahatsızlanan bir başka kadın ise “Biz şebeke suyu kullanmıyoruz ama çocuğum hasta” açıklamasında bulundu.

Çocuklarını hastaneye getiren Ahmet Özkılıç ise “Önce ateş, sonra ishal, kusma. Dün akşam oldu bu. Çok yüksek ateşi vardı. Bize zehirli ishal dediler. Sudan dolayı olmuş, herkes bu şikayetten gelmiş. Sudan dolayı olduğunu doktorlar söyledi. Bu nasıl olacak bilmiyorum” dedi.

Çocuğunu hastaneye getirilen bir baba ise “Çocuk kustuğu için getirdim. Sudan olsa büyüklerde de olur, iki tane çocuğum var, onlarda da olur” ifadelerini kullandı.

İSKİ: “SUYA KANALİZASYON KARIŞTIĞI İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

İSKİ ise içme suyuna kanalizasyon karıştığı iddialarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “İçme suyunda herhangi bir probleme rastlanmadığı, detaylı incelemeler için de numuneler alınmış olup, sonuçları kısa süre içerisinde öğrenilecektir” denildi. Açıklamanın devamında içme suyuna kanalizasyon karıştığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığı belirtildi. İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada, “Esenyurt İlçesi’nde şehir içme suyu hattına kanalizasyon karıştığı ve şebeke suyundan zehirlenmelerin yaşandığı iddialarının öğrenilmesinin ardından ekiplerimiz, ivedi harekete geçmiştir. Şikâyete konu olan bölgelerden ve diğer yerlerden numuneler alınmış, yapılan ilk kontrol neticesinde içme suyunda herhangi bir probleme rastlanmamıştır. Detaylı incelemeler için de numuneler alınmış olup, sonuçları kısa süre içerisinde öğrenilecektir” ifadelerine yer verildi.

“PERİYODİK OLARAK NUMUNELER ALINMAKTA VE KONTROLLER YAPILMAKTADIR”

Açıklamada, “Öte yandan, İdaremiz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından içme suyu hatlarından periyodik olarak numuneler alınmakta ve kontroller yapılmaktadır. Bugüne kadar alınan numunelerde herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. Bununla birlikte, içme suyuna kanalizasyon karıştığı iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Atıksu hatları basınçsız, içme suyu hatları ise basınçlı hatlardır. Basınçsız hatlardaki suyun basınçlı hatlara girişi mümkün değildir. Basın yayın kuruluşlarında yer alan ‘İçme suyuna lağım karıştığı’ iddiaları, mevcut şartlarda, teknik açıdan da olanaklı değildir. Saygıdeğer İstanbullulara önemle duyurulur” denildi.