COVID-19 için yüksek risk grubundaysanız, muhtemelen şu anda evde kalıyorsunuz (bu iyi) ancak en büyük zafiyetiniz, evinize teslim edilen yiyecekler, amazon paketleri, komşulardan gelen yiyecekler vb. Kapı kolları gibi, en azından kısa bir süre, bu şeyler de virüsleri barındırabilir.

Eğer bir sığınakta barınıyorsanız ve hane halkınızın yüksek riskli bir üyesi için ekstra önlemler almanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu şeyleri evinize gelmeden önce arındırabilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmek istiyorsanız okumaya devam edin. Bu yazı posta, meyve, yiyecek vb. ile ilgili olarak aldığım sık sorulan soruları ele alıyor.
Aşağıdaki bu özel duruma göre uyarlanmış öneri kendimin ve insan virüsleriyle çalışan bir araştırmacı bilim insanı olarak aldığım kapsamlı biyogüvenlik eğitimine dayanarak ortaya koyabileceğim en iyi tavsiyedir.

 1. En önemlisi, aşırı strese girmeyin.
 2. Kapınıza gelen teslimatlar vasıtasıyla enfekte olma riskiniz çok düşüktür.
 3. Virüs yüzeylerde uzun süre yaşamıyor ve çoğu zaman eşyalarınız bir süredir taşıma sürecindeydi.
 4. Virüsün kısa stabilite süresi içinde, eşyalarınız muhtemelen mağazaya kendiniz girerek karşılaşacağınız pek çok kişi yerine yalnızca birkaç kişi tarafından ellendi. Yani teslimat iyi bir seçenektir.
 5. Paketlerin üzerindeki virüslerin sizi enfekte edebileceği temel yol, ellerinizi kirletmek olacaktır. Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak, HALA yapabileceğiniz en önemli şeydir.

SİZİN TASARRUFUNUZDA OLAN ARAÇLAR

Eşyalarınızı arındırmak için sizin tasarrufunuzda olan iki adet araç vardır:

 1. Zaman
 2. Dezenfektan

Zaman – Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki araştırmacılar, karton üzerinde 24 saat sonra hiçbir canlı COVID-19 virüsünün ölçülemediğini göstermiştir. Böylece, posta ve kutular için, bu öğelere dokunmadan önce bir gün beklemelerine izin verebilirsiniz.
Bununla birlikte, virüsün plastik ve paslanmaz çelik üzerinde 3 güne kadar stabil olduğunu da bulmuşlardır. Bu nedenle, Amazon kutuları ve bozulmayan yiyecekler için, bu öğelerin paketlerini açmadan veya bu öğeleri karıştırmaya başlamadan önce 3 gün beklemelerine izin vermeniz gerekmektedir.
Dezenfektan – Süt gibi kolay bozulan yiyecekler veya acilen kullanmaya ihtiyacınız olan şeyler için, bu öğeleri evinize getirmeden önce veya içeri soktuktan sonra evinizin özel bir alanında bunlara dezenfektan sıkabilirsiniz (aşağıya bakınız).
Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), COVID-19 için dezenfektan olarak aşağıdakileri önermektedir:

 1. Yüzde 2 çamaşır suyu(ağartıcı) (yani 100 birim suya 2 birim ev tipi çamaşır suyu)
  1. Tepkimeye çok eğilimli olduğu için çamaşır suyunu asla diğer kimyasallarla karıştırmayın.
  2. Ne yazık ki, çamaşır suyu çözeltilerinin her gün tazelenmesi gerekiyor.
  3. Her bir galon su başına 5 yemek kaşığı (1/3 bardak) çamaşır suyu ile yapın VEYA,
  4. Her çeyrek su için 4 çay kaşığı çamaşır suyu ile yapın.
 2. Yüzde 70 alkol (izopropil alkol elde edilmesi en kolay olanıdır)
  1. Satın aldığınız şey yüzde 70’den daha fazla ise onu su ile yüzde 70’e ayarlayın.
  2. Eğer spreyli bir şişede tutulursa, bu çözelti oldukça dayanıklıdır.
 3. Lysol ve Clorox ürünleri gibi, çoğu “mikropların yüzde 99,9’unu öldürür” tarzında şeyler söyleyen birçok yaygın ev tipi dezenfektanların etkili olması gerekir.
  1. Çevre Koruma Ajansı (EPA) web üzerinde belirli onaylanmış ürün adlarının olduğu bir listeye sahiptir; web sitesi biraz can sıkıcı olsa da, bu noktada herhangi yeni bir şey satın almak zor olduğu için sahip olduğunuz belirli kimyasalları aramaya değer.
  2. Bu kimyasallar, onaylanmış EPA listesi üzerindeyse, temizlik mendili veya sıvı formda ise eşit etkinliğe sahip olmalıdır.

Not: Bu ürünleri kullanırken eldivenlerinizi giyin ve ortamı iyi bir şekilde havalandırdığınızdan emin olun.

EĞER İHTİYACINIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ, KENDİ ARITMA İSTASYONUNUZU EVİNİZDE KURMANIN ADIMLARI

İhtiyacınız olan malzemeler:

 1. Plastik çöp torbaları
 2. Tek kullanımlık tıbbi eldivenler (yeniden kullanacağınız)
 3. Bir sprey şişesi dezenfektan veya antiseptik mendil

Adımlar:

 1. Bir yer seçin. Bu sizin verandanız veya garajınız olabilir. Bunlara sahip değilseniz, evinizde bir yer seçin ve zeminin bir bölümünü plastik çöp poşetleriyle kaplayın. Bir yıkama evyeniz varsa, bu özel bir arıtma istasyonuna dönüştürülebilir (eğer bu lavabonuzu bozarsa lütfen bana dava açmayın, bu sadece iyi niyetli bir kişiden “acil” durum tavsiyesidir). Dezenfektanınızı, her zaman bir şeyleri tahrip etmeyeceğinden emin olmak için alan üstünde test edin.
 2. Bu şeyleri yakınlarınızda tutun:
  1. eldivenleriniz,
  2. sprey şişeniz veya mendilleriniz,
  3. paketini açtığınız tüm çöpleri anında içine koyacağınız başka bir çöp torbası
 3. Evinize gelen her şey doğrudan (ya plastik üzerine döşenmiş ya da özel lavabonuzdaki) arıtma istasyonuna gitmelidir. Eşyalarınızı alana yayın. Daha sonra, eldivenlerinizi henüz takmadıysanız, gidin ve ellerinizi başka bir yerde sabun ile temizleyin. Ellerinizi temizlerken eğer kaldıraç tipi değilse (elinizin arkasıyla açamıyorsanız) musluğa bir mendil veya bez ile dokunun.
 4. İstasyonunuza geri dönün ve eldivenlerinizi takın.
 5. Her öğeye dezenfektan sıkın. Daha sonra dezenfektanı eşyalarınızın her tarafına yaymak için eldivenli ellerinizi kullanın. Eşyalarınızı açık havada kurumaya bırakın – dezenfektanların çalışması için temas süresi gerekir.
 6. Eldivenlerinize dezenfektan sıkın, ellerinizi ovalayın böylece eldivenlerin tüm yüzeyleri kaplanır ve sonra eldivenlerinizi dikkatlice çıkarın ve onları istasyonunuzda bırakın.
 7. Eşyalarınız kuruduğunda, onları çıplak elinizle tutabilir ve kaldırabilirsiniz.

YA MEYVE VE SEBZELER?

Hassas olan meyve ve sebzelere ilişkin… Birçok insanın meyve ve sebzeleri evlerine teslim ediliyor; denetçi, müşteri ve hatta belki şoför yol boyunca yemeklere veya torbalara dokunuyor. Onları su ve sebze fırçası ile yıkamak etkili olmalıdır, özellikle bunu zamanla birleştirirseniz. Size onları 1 gün bekletip daha sonra su ve fırça ile iyice yıkamanızı öneririm. Eğer gerçekten güvende olmak isterseniz, bu yıkamaya biraz sabun ekleyebilirsiniz. Meyve ve COVID-19’un bağlantısına dair bu soru hakkında herhangi bir bilgi olmadığını aklınızda bulundurun ancak bu benim en bilgiye dayalı tahminim olacak.
Bu yazının orijinali Colorado Üniversitesi Boulder tarafından yayınlanmış ve Gökcen Başak Doğan tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.