Koronavirüsün yaklaşık yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olacak şekilde mutasyona uğradığı İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye olan uçuşlar geçici olarak durduruldu. İngiltere’den gelen yolculara PCR testi yapıldı.

İngiltere’de koronavirüsün (Covid-19) yaklaşık yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olacak şekilde mutasyona uğraması nedeniyle Türkiye’ye İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan yapılan uçuş seferleri, geçici olarak durduruldu. Kararın ardından havada olup İstanbul’a gelen yolculara PCR testi yapıldı. Adres ve iletişim bilgileri alınan yolcular, evlerinde karantinada kalacak.
Karar üzerine gece saatlerinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında, halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir” ifadelerini kullanmıştı.
AA’nın aktardığı habere göre, aralarında kabin ekiplerinin de bulunduğu 125 yolcu havalimanı içerisindeki Covid-19 PCR testi alanına götürüldü. Burada sağlık ekiplerince yolculardan numune alındı.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere Sağlık Bakanı: “Mutasyona uğrayan koronavirüs kontrolden çıktı”

Mutasyona uğrayan koronavirüs nedeniyle İngiltere’den uçuşlar durduruldu

Koronavirüsün mutasyona uğraması ne anlama geliyor?