İçişleri Bakanlığı’nın yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında illere gönderdiği genelgede yer alan, cadde ve meydanlara kişi sınırı getirebilme uygulaması İstiklal Caddesi’nde de hayata geçirilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle aldığı yeni tedbirleri kapsamında, illere gönderdiği genelgede yer alan ‘cadde ve meydanlara kişi limiti getirebilme’ uygulamasının İstiklal Caddesi’nde de hayata geçirileceği aktarıldı.
Buna göre, caddede yarından itibaren en fazla 7 bin kişi bulunabilecek.

“YOĞUNLUĞUN ARTMASI HALİNDE GİRİŞLERİ GEÇİCİ OLARAK DURDURACAĞIZ”

Alınan kararı, Twitter hesabından paylaşan Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, şu bilgilere yer verdi:
“Değerli İstanbullular yarından itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında, insan yoğunluğundan kaynaklı bulaş riskini azaltmak için İstiklal Caddesi’ne girişleri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile sınırlandırdık. Caddenin Taksim Meydanı girişinden Tünel Meydanına kadar olan kısmında aynı anda 7000 kişi bulunabilecek ve yoğunluğun artması durumunda girişleri geçici olarak durduracağız. Aynı zamanda yüz yüze gelecek şekilde yürümenin bulaş riskini daha da artırması nedeniyle tramvay yolu orta nokta kabul edilerek herkesin sağdan yürümesine karar verdik. Kısıtlama yarın saat 10.00 ‘dan itibaren yürürlüğe girecek. Caddenin kalabalık olması ve bulaş riskini azaltmak için bu kararı almak durumunda kaldık. Caddedeki tüm esnaf ve işyeri sahiplerimizden, vatandaşlarımızdan ve gezmeye gelen tüm yabancı misafirlerimizden bizi anlayışla karşılamalarını ve bu kısıtlamalara uymalarını bekliyoruz.”