İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, 65 yaş üstünün aşılandığı ilk grup sonrası aşı takviminin alt üst olduğunu söyledi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, 65 yaş üstünün aşılandığı ilk grup sonrası aşı takviminin alt üst olduğunu söyledi. Çamlı, Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programına uyulmadığını belirterek, “”Aşılama için vatandaşlarımızı 4 gruba ayırdılar. Her grubu da kendi içerisinde alt gruplara böldüler. Örneğin ilk grubun a bölümünde sağlık çalışanları ile 65 yaş üstü kişiler vardı. Bu grup aşılandıktan sonra aşılama sistemi alt üst oldu” dedi.

“AŞILAMA İÇİN VATANDAŞLARIMIZI 4 GRUBA AYIRDILAR”

ANKA’da yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı 24 Nisan itibariyle Türkiye’de toplam 21 milyon 35 bin 348 doz korona virüs aşısı yapıldığını açıklarken, İzmir Tabip Odası’ndan eleştiri geldi. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Sağlık Bakanlığı’nın ilk açıkladığı aşı takvimine uyulmadığını belirterek, “Aşılama için vatandaşlarımızı 4 gruba ayırdılar. Her grubu da kendi içerisinde alt gruplara böldüler. Örneğin ilk grubun a bölümünde sağlık çalışanları ile 65 yaş üstü kişiler vardı. Bu grup aşılandıktan sonra aşılama sistemi alt üst oldu” dedi.

“AŞI TEMİNİ KONUSUNDA DA SIKINTI OLDUĞU DUYUMLARIMIZ VAR”

Aşılama takvimine göre ikinci grupta yer alan emniyet görevlileri, şoförler, market ve kargo çalışanları ile öğretmenlerin aşılanmadığını söyleyen Çamlı konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Henüz bu riskli meslek grupları aşılanmadan yaş sınırını indirdiler. Sonra futbolcular araya girdi, turizm çalışanlarının bir kısmı aşılandı. Alakasız kişiler bana aşı çıkmış diyor. Köy öğretmenlerinin bir kısmı aşılandı, diğerleri kaldı. Engellilere aşı yapılmadı. İlk açıklanan aşılama planı delik deşik oldu. Aşı olmak istemeyenlerin üstüne gidilmedi. Bir hafta sonu, ortalama 200 bin aşı yapılırken geçtiğimiz cumartesi günü 47 bin, pazar günü ise 24 bin aşılama oldu. Bu hızla toplumsal bağışıklığı yakalamak mümkün değil. Sayın Bakan Fahrettin Koca, Mayıs’ta yüzde 60’ını aşılarız diyordu. Bu söylem sonra Haziran daha sonra da sonbahara döndü. Aşı temini konusunda da sıkıntı olduğu duyumlarımız var. Aile sağlığı merkezlerinde aşı randevusu verilmiyor ya da geç tarihe atılıyor.

‘TAM KAPANMA ŞART’

“Eğer bir kapanma kararı alınacaksa ön hazırlığı çoktan yapılmalıydı. Geçtiğimiz hafta vaka sayıları 60 binlere varmışken hükümet kapanma kararı almadı. Vaka sayıları hala artış yönünde. Zaten geç kalınmıştı, tam kapanma kararı ne kadar gecikirse vaka sayıları da artmaya devam ediyor. Bunun değişmesi gerekiyor, tam kapanma şart. Ekonomik kaygıları kenara bırakıp toplum sağlığını önceleyecek kararlar alınmalı” diye konuştu.