SAĞLIK

Koronavirüs için Meclis araştırması talebi: Virüse karşı önlem alınmalı

CHP’li Ayhan Barut,koronavirüs için Meclis araştırması istedi. Barut, “Koronavirüs salgını tehlikesiyle karşı karşıyayız. Virüse karşı önlem alınmalı” dedi.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde büyük bir paniğe neden olan koronavirüs için Meclis araştırması istedi.

Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün ilk olarak 1960’lı yıllarda görüldüğünü aktaran CHP’li Barut, “Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı tehdit eden virüse karşı yurttaşlarımızı korumak için, hava, kara ve deniz yolu kullanarak ülkemize gelen turistlerin girişlerinde alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve virüsten korunma yöntemlerinin araştırılması, rastlanması halinde sağlık kurum ve kuruluşlarımızın ve personelimizin yeterliliğine ilişkin gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis araştırması istiyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZ SALGIN TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYADIR”

Dünyayı tehdit eden koronavirüsün şu ana kadar 100’ün üzerinde insanın ölümüne neden olduğunu aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Çin hükümeti virüs nedeniyle 56 milyon insanı barındıran onlarca şehri karantina altına almak zorunda kalmıştır. Bu durum dünya genelinde büyük paniğe yol açmış ve infial yaratmıştır. Bu virüs canlılarda akciğer hastalığına neden olan ve tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan oldukça tehlikeli bir virüs türüdür. Virüsün Çin’de ortaya çıktıktan sonra ABD, Kanada, Fransa, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Vietnam ve Almanya’da görüldüğü basına yansımış ve yetkililer ölü sayısının her geçen gün arttığını açıklamıştır. Geçtiğimiz günlerde Aksaray’da 10’u Çin vatandaşı olmak üzere 12 kişi, koronavirüsüne karşı tedbir amaçlı hastaneye kaldırılmıştır. Her ne kadar yetkililer sadece önlem amaçlı olduğunu söylese de ülkemiz gerek jeopolitik konumu gerekse de ülkeler ile olan alışverişi nedeniyle koronavirüs salgını tehlikesiyle karşı karşıyadır.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video