Koronavirüsün kan yolu ile bulaşıp bulaşmadığını araştıran bilim insanları bu riskin henüz var olmadığı sonucuna vardı.

Koronavirüsün kan yolu ile bulaşabileceği iddialarını araştıran bilim insanları henüz bu konuda bir risk bulunmadığını belirtti.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRIYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs bilinen en yaygın şekliyle temas ve damlacık yoluyla bulaşıyor. Fakat virüsün kan yolu ile de bulabileceği iddia ediliyordu. Oxford Üniversitesinden araştırmacılar, PCR testi pozitif vakaların kan örneklerine yönelik yaptıkları incelemelerde, kan yoluyla enfeksiyon riski olup olmadığını belirlemeye çalıştı. Yapılan araştırmanın sonuçlarını MedRxiv adlı dergide yayınladı. Dergi, henüz hakem görüşü alınmadan yayımlanan bilimsel makaleleri yayınlayan bir dergi olarak biliniyor.

RİSK GÖZARDI EDİLEBİLİR DÜZEYDE

Birgün’ün haberine göre, araştırmada, Covid-19 hastalarından alınan kan örneklerinde, çok az sayıda vakada da olsa (yüzde 12,7), virüse (viral RNA) rastlanabildiği, ancak viral yükün genellikle pozitif olarak bildirilebilecek eşiğin altında olduğu bulundu. Viral RNA içeren kan örneklerinin kendini kopyalamaya yetecek düzeyde virüs ürettiğini gösterecek kanıt bulunamadığı bildirildi.