ABD’de aralık 2019’da Covid-19 belirtileri gösteren bir hemşireye nisan 2020’de yapılan koronavirüs testlerinde, hastalığı atlatanlarda görülen antikorlara rastlandı.

ABD’de ilk vakanın tahmin edilenden daha öce ortaya çıkmış olabileceği iddia edildi.

EMEKLİ HEMŞİRE DURUMU FARK ETTİ

ABD’de koronavirüs vakalarının ortaya çıktığı ilk yer olan Seattle’in Kirkland bölgesinde oturan ve geçen yılın aralık ayı sonunda hastalanan emekli hemşire Jean, kuru öksürük, vücut ağrıları ve nefes darlığı gibi belirtiler gösterdiğini hatırlayarak nisan ayında test yaptırdı. Vücudunda Covid-19’u atlatanlarda görülen antikora rastlanan 64 yaşındaki hemşire, “Hastalandığımda Covid-19’un ne olduğunu bile bilmiyordum. Aralık ayındaki hastalık belirtilerimden şüphelenerek test yaptırdım. Doktorum kan örneğimi inceledikten sonra salgınla ilgili zaman çizelgesinin yanlış olduğuna ikna oldu” ifadelerini kullandı.
Hemşirenin yaşadığı yerleşim yeri Snohomish’in Sağlık Dairesi Sözcüsü Heather Thomas da aralık ayında belirti gösteren ve vücudunda antikor bulunan ikinci bir vakanın daha olduğunu belirtti ve bu vakaların raporlara Covid-19 olarak dahil edilmediğini hatırlattı.