ABD’li doktorlar, koronavirüsün belirtilerinden birinin konjonktivit olabileceğini söyledi. Amerikan Oftalmoloji Akademisi doktorları, bazı insanlarda koronavirüsün belirtilerinden birinin konjonktivit olabileceği konusunda uyardı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Çin’deki verileri inceleyen doktorlar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören her 30 hastadan birine konjonktivit tanısı konulduğunu tespit etti.

ÇİN’DE 30 HASTANEDEKİ VERİLERE DAYANILDI

Çin’deki 30 hastaneden toplanan verilerin yer aldığı bir başka çalışmaya da dikkat çeken ABD’li doktorlar, bin 99 koronavirüs hastasının 19’unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.
Sadece Covid-19’un, göz hastalığının nedeni sayılamayacağını hatırlatan ABD’li doktorlar, konjonktivit tanısı konan bir kişinin koronavirüsle enfekte olduğundan şüphe edebilecek ilk kişilerin göz doktorları olduğunu kaydetti.

KONJONKTİVİT NEDİR?

Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır. Bu durum da göz içinde kanlanmaya yol açar.
Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplayan zara konjonktiva adı verilir. Hastalık da ismini buradan almaktadır.