Mersin Tabip Odası, koronavirüs pandemisinde kaybedilen meslektaşlarının anısına kentteki tüm sağlık birimlerinde 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Sağlık çalışanları, gereken adımları acilen atılması çağrısını tekrarlandı.

Mersin Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 14-18 Eylül tarihlerini mücadele haftası ilan etmesi nedeniyle koronavirüs (Covid-19) pandemisinde kaybedilen meslektaşlarının anısına “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” şiarıyla Mersin’deki tüm sağlık birimlerinde 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi.

“YÖNETİLEMEYEN SÜREÇ NEDENİYLE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖLÜYOR”

Mersin Tabip Odası tarafından etkinlikle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Dünya ve ülkemiz altı ay önce ilan edilen Covid-19 pandemisi ile mücadele ediyor. Ülkemizde bu güne değin resmi rakamlarla 7 bin’i aşkın insan, 91 sağlık çalışanı, 39 hekim öldü. TTB olarak yaptığımz araştırmalarda, bugüne değin açıklanan vaka ve ölüm sayılarının doğru olmadığını, ülkemizde bir pandemiden ziyade bir algının yönetildiğini ve pandeminin yönetilememesi nedeniyle sağlık çalışanlarının tükendiğini ve öldüğünü iddia ediyoruz. Bu nedenle 14-18 Eylül haftasını, ölen sağlık çalışanları anısına siyah kurdalelerimizi takarak, tüm iş yerlerimizde bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdik.”

“GEREKEN ADIMLARI ATMAYANLARI HER GÜN HATIRLAYACAĞIZ”

Salgının yaygınlaştığı 8 günde 8 hekimin hayatının kaybettiğinin hatırlatıldığı açıklamaya şöyle devam edildi:
“Bu adımları atmayanların, Covid-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağan dışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların; suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. Covid-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez.”