Çalışmaları devam eden koronavirüs aşılarının -70 derecede muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  “İllerde bunları depolayacak depolar kurmanız lazım. Arkasından şu anda eczanelerde, aile hekimlerinde normal buz dolapları var. O aşı bu dolaplarda saklanamıyor” uyarısında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dört gözle beklenen koronavirüs (Covid-19) aşısının saklanacağı yeterli deponun olmadığı uyarısında bulundu.

“BU AŞILARI DEPOLAYACAK DEPO KURMAMIZ LAZIM”

YOL TV canlı yayınına katılan Prof. Dr. Ceyhan, şu ifadeleri kullandı:
“Şu anda Türkiye’de -70 derece saklanma ihtiyacı duyulan bu aşıyı depolayacak bir depo yok. Sadece biz de değil ABD’de de böyle. Şu anda tartışma konusu olan bu. Önce bu alt yapının yapılması lazım. Sonra bunları -70 derecede taşıyacak sistemleri kurmanız lazım. Sonra illerde bunları depolayacak depolar kurmanız lazım. Arkasından şu anda eczanelerde, aile hekimlerinde normal buz dolapları var. O aşı bu dolaplarda saklanamıyor. Ayrıca orada da son derece pahalı olan -70 derecelik soğutma cihazları koyacaksınız. Ben Hacettepe için söyleyeyim benim bu aşıları koyacak yerim yok.”