SAĞLIK

“Sağlığın satıldığı AVM değil, sağlığımız için hastane istiyoruz”

SES’in Şehir Hastaneleri Çalıştayının sonuç bildirgesini açıkladığı toplantıda söz alan katılımcılar şehir hastaneleri gerçeğini tartıştı.

Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 16–17 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirdiği Şehir Hastaneleri Çalıştayının sonuç bildirgesini bugün genel merkezinde; sağlık-emek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda açıkladı.

Eş Genel Başkan Gönül Erden’in sonuç bildirgesini açıkladığı toplantıda, söz alan katılımcılar şehir hastaneleri gerçeğini tartıştı.

“ORTAK BİR MÜCADELE HATTI ÖRÜLMELİ”

Gönül Erden, şehir hastanesi yağması, kent yağması ve sağlık emekçilerinin sömürüsüne karşı tüm toplumu harekete geçirecek bir mücadele hattının örülmesinin öneminin altını çizerek, sağlık hizmetinin topluma en yakın yerde, ulaşılabilir, uygun mekanlarda verilmesi gerektiğini söyledi.

TTB Genel Sekreteri Sezai Berber, geçmişten bugüne şehir hastaneleriyle ilgili aktif takip yürüttüklerini belirterek, kazanılan hukuki davaların yeni yasal değişikliklerle önüne geçildiğini belirtti. Berber, şehir hastanelerinde yaşanan ve yaşanacak sorunlara karşı sağlık emek ve meslek örgütlerinin birlikte mücadelesinin önemine değindi.

“MECLİS’TE KOMİSYON 2 YILDIR TOPLANMIYOR”

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp şehir hastaneleri gerçeğinin toplumdan gizlendiği gibi Meclis’te de gizlendiğini ifade etti.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ise Meclis’teki sağlık komisyonunun iki yıldır toplanmadığını belirterek, dolayısıyla sağlık emekçilerinin taleplerinin de gündeme gelmediğini söyledi.

“ORTAK MÜCADELE DEVAM ETMELİ”

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Öz Doğan, şehir hastanelerine karşı hizmeti alanlarla hizmeti veren emekçilerin ortak mücadelesine vurgu yaptı.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkan Yardımcısı Nezaket Özgür, koruyucu sağlığı öncelemeyen uygulamalara karşı ortak mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyledi.

“ŞEHİR HASTANELERİ PROJESİ SAĞLIKSIZLIK”

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu, kent ve doğa yağmasının bir parçası olan şehir hastaneleri projesinin sağlık değil sağlıksızlık olduğunu belirtti.

dokuz8HABER’i takip edin

Video