SAĞLIK

Sağlık Bakanı Koca’dan koronavirüs açıklaması

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyanın alarma geçmesine sebep olan koronavirüse karşı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

Koca, Aksaray’da 9’u Çinli 12 kişinin koronvirüsü şüphesiyle müşahede altına alındığı yönünündeki haberlerle ilgili konuştu.

Deprem bölgesinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Koca, “Şu ana kadar kesin koronavirüsü tanısı alan hiçbir hastamız olmadı” dedi.

Aksaray’da koronavirüsü şüphesiyle 9’u Çinli 12 kişinin tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığı yönündeki haberlere de değinen Sağlık Bakan şu ifadeleri kullandı: “Aksaray’da gönderilen numunenin daha sonuçları çıkmadı ama vakanın şu an koronavirüs denme durumu yok.

Özellikle daha çok Çin’den gelen klinik olarak ishal ve ateş yakınması olduğu için erken dönemde takip edilip, takip sonrası giderek genel durumun kötüleşmesi, daha çok akciğer yetmezliğinini geliştiği bir tabloyla karşı karşıya kalınabiliyor.

Bu anlamda hastanın genel durumunun iyi olduğunu, herhangi bir solunum problemi olmadığını özellikle söylemek istiyorum. Birçok tezvirat yapılıyor. Bu anlamda bizden net bir bilgi verilmedikçe inanılmamasının altını özellikle çizmek istiyorum.

Bir iki gün içerisinde testin sonucu çıktığında da bu süreci şeffaf bir şekilde götüreceğimizden emin olun.”

Bakan Koca, Aksaray’da 9’u Çinli 12 kişinin hasta olmadığını, sadece 1 Çinli turistin ishal ve ateş yakınmasının olduğunu, genel durumunun kötü olmadığını, Çin’den gelmesinden dolayı şüphe durumu nedeniyle takibinin yapıldığını, birkaç gün içinde test sonucuna göre tedavisinin devam edeceğini dile getirdi.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video