Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol hastanelerinin de bakanlık tarafından çıkarılan koronavirüs genelgesine uymadığı aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı yaklaşık iki hafta önce yayınladığı genelgeyle PCR testinin özel hastanelerde tavan fiyatını 250 TL olarak belirlemişti. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, artış gösteren koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla özel hastanelere gitmek zorunda kalan yurttaşların hâlâ yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Ankara ve İstanbul’daki özel hastaneleri telefonla aradığımda koronavirüs testinin 350 TL ila 500 TL’ye yapıldığı bilgisine ulaştım” açıklamasında bulundu. CHP’li Bulut, bu hastaneler arasında Bakan Koca’nın kurucusu olduğu Medipol’ün de yer aldığını ifade etti.

“TESTİ GENELGENİN AKSİNE 350 TL’YE YAPIYOR”

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol hastanelerinin bile genelgeye uymadığını belirterek “Medipol hastaneleri de diğer hastaneler gibi testi genelgenin aksine 350 TL’den yapıyor” diye konuştu.

BAKAN KOCA’YA SORDU

Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde bir kontrol ve denetim mekanizması işletmediğini kaydeden Bulut, yurttaşların özel hastanelerin inisiyatifine mahkum edildiğini kaydetti.
Konuyu Meclis gündemine de taşıyan Bulut, testi genelgedeki fiyattan daha yüksek ücrete yapan özel hastanelere yönelik herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Bulut, “Sağlık Bakanı olarak kurucusu olduğunuz hastanenin genelgeye uymamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu da yöneltti.