Koronavirüs aşısı sonrasında karşılaşılabilecek durumlar ve bu durumlarda neler yapılması gerektiği Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu sayfasından anlatıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve koronavirüs (Covid-19) aşısı ile ilgili detayların yer aldığı “Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfasında, aşılama sonrasında herhangi bir yan etki gözlemlenmesi haline nasıl bir yol izlenileceği aktarıldı.
Aşı sonrasında karşılaşılabilecek durumlar ve bu durumlarda neler yapılması gerektiği şöyle anlatıldı:
AŞI UYGULANAN BÖLGEDE AĞRI, ŞİŞLİK VEYA KIZARIKLIK
“Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.
YORGUNLUK
“İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.
HAFİF ATEŞ, TİTREME
“İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
BAŞ AĞRISI
“Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
KAS/EKLEM AĞRISI
“İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
KUSMA, İSHAL
“Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.”
Bakanlığın bilgilendirme metninde, Covid-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edildi.