TTB, aşıda patent konusuna dair, “TTB, Dünya Tabipler Birliği’ne ve ülke tabip örgütlerine, patent haklarının kaldırılması için yetki ve etki sahibi ulusal ve uluslararası kurumlar nezdinde girişimde bulunmaları yönünde çağrıda bulunur” açıklamasında bulundu.

Türk Tabipleri Birliği, aşılar üzerindeki patent haklarının kaldırılmasına yönelik çağrıda bulunarak, “Pandemide yaşanan büyük insani krizin ancak aşılar üzerindeki patent haklarının kaldırılmasıyla ve üretim olanaklarının artırılması ile mümkün olacağını” vurguladı.

“AŞILAMANIN GECİKTİĞİ HER DAKİKA KÜRESEL OLARAK HASTALIK YAYILMAYA DEVAM EDİYOR”

BirGün’de yer alan habere göre son aylarda aşıda patentin kaldırılmasına ilişkin çağrılar yapılırken, TTB konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin sona ermesi için geliştirilen aşıların tüm dünyada yaygın olarak uygulanmasının çok kritik bir önem taşıdığını belirten TTB, aşılamanın geciktiği her dakikanın küresel olarak hastalığın yayılmaya devam ettiğini ve yaşam kayıplarına yol açtığını vurguladı.

“YETERLİ DOZ AŞI ÜRETİMİ VE KÜRESEL ERİŞİM İÇİN ÇABA HARCANMASI GEREKLİ”

“Durumun ciddiyetini dikkate alan kamu kurumları ellerindeki bilgi birikimini ve tüm kaynakları küresel bir felaketle karşı karşıya olunması nedeniyle şirketlerle paylaştılar, devletler şirketlere ‘hızlı çözüm finansmanı’ adı altında milyarlarca dolarlık kamu fonu aktardılar. Bunun sonucunda hızla birçok aşı geliştirildi” denilen açıklamada, yeterli doz aşı üretimi ve küresel erişim için çaba harcanması gerektiğini kaydedildi.