SAĞLIK

Türkiye’de koronavirüs teşhisi konulan kişi sayısı 5 oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs (Covid-19) teşhisi konan kişi sayısının 5’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Daha önce aynı aileden iki kişiye bu teşhisi koyduklarını hatırlatan Koca, “Bu aileden üç kişiye daha tanı koyduk” açıklamasında bulundu.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması gelecek, mesai saati içinde ziyaretçi alınmayacak.

– ALO 184’ü koronavirüs danışma hattına çeviriyoruz.

– Yurt dışından gelenlerin 14 gün idari izinli sayılmaları gerektiği kararı çıktı.

– Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek, bu anlamda bir genelge de yayınlandı.

– Kamu kurumlarında hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş ve üzerindekiler 16 Mart’tan itibaren 12 gün idari izinli sayılacak.

– Üzülerek belirtmek istiyorum ki 2 kişiye tanı konmuştu. Bugün aynı aile içinde 3 kişiye daha koronavirüs tanısı koyduk.

KAMUDA ÇALIŞANLARA İZİN

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 60 yaş ve üzerinde olanların pazartesi gününden itibaren 12 gün idari izinli sayılacağını duyurdu.

Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar 16/03/2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılmıştır.” dedi.

CEZAEVLERİ’NE GÖRÜŞLER ERTELENDİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Tüm hapishanelerde açık ve kapalı görüşler, koronavirüs tedbirleri kapsamında iki hafta süreyle ertelenmiştir” açıklamasını yaptı.

UÇAK SEFERLERİ DURDURULDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, koronavirüse yönelik tedbirler kapsamında, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçak seferlerinin 17 Nisan’a kadar durdurulduğunu açıkladı.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video