Sağlık Bakanlığı’nın ‘Covid-19 yetkilendirilmiş tanı laboratuvarları listesi’ne göre, ülkede toplam 330 Covid-19 tanı laboratuvarı bulunuyor. Labarotuvarların yüzde 42’si ise özel.

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Covid-19 yetkilendirilmiş tanı laboratuvarları listesi’ne göre, ülkede toplam 330 Covid-19 tanı laboratuvarı bulunuyor. Bu laboratuvarların 191’i Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerine bağlıyken 139’u ise en az 250 TL karşılığı özel hastaneler ile laboratuvarlardan oluşuyor.

“SAĞLIK BAKANLIĞI KENDİ LABORATUVARLARINI GELİŞTİREMİYOR”

BirGün’den İsmail Arı’ya konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Test laboratuvarlarının neredeyse yarıya yakının ‘özel olması’ devletin sağlık bütçesini özele aktarmasının göstergesi olarak yorumlanabilir. Hıfzıssıhha gibi kurumları kapatarak aşı üretemeyen Sağlık Bakanlığı, kendi laboratuvarlarını da geliştiremiyor.”

“DOĞRUDAN TOPLUMA YANSIYOR”

Laboratuvarların sayısının ve kapasitesinin yetersiz olduğunu dile getiren TTB Başkanı Fincancı, “Laboratuvarların çok daha gelişkin olacağı koşullar oluşturulabilirdi. Ne yazık ki böyle bir süreç işlemiyor. Buradan kaynaklanan yetersizlik ise doğrudan topluma yansıyor. Türkiye sağlık alanında da sermayenin eline terk edilmiş durumda” diye konuştu.