SAĞLIK

Uzmanlardan koronavirüs uyarısı: Ellerinizi yıkayın ve maske takın

Dünyada endişe yaratan koronavirüs ile ilgili Türkiye’de de önlemler alınmaya başlarken, uzmanlar da önemli uyarılarda bulundu. kişisel korunmanın önemine vurgu yapan Enfeksiyon Uzmanı Dr. Melahat Cengiz, “Kalabalık yer ve yüzeylere temastan sonra el yıkanmalı ve şüphelenilen hasta ile temas etmeden önce maske takılmalı” dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip ölümcül koronavirüsü (2019-nCoV) nedeniyle neredeyse tüm ülkeler alarm durumuna geçti. 11 milyonluk Wuhan kenti ile birlikte 10 kentin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesilirken, vvirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi. En az 830 kişinin ise virüse yakalandığı tespit edildi.

Öte yandan Türkiye’de de virüse karşı önlemler alınmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın duyurusunun ardından, İstanbul Havalimanı’na termal kameralar yerleştirildi. Kameralar vasıtasıyla Çin’den gelen yolcuların ateşinin olup olmadığı kontrol ediliyor. Uygulamanın ikinci bir açıklamaya kadar devam edeceği belirtildi.

“KALABALIK YER VE YÜZEYLERE TEMASTAN SONRA EL YIKAMAK ÖNEMLİ”

Türkiye’de koronavirüsün henüz görülmediğini, seyahat eden insanların bu hastalığı bulaştırabileceğini aktaran İstanbul Tabip Odası (İTO) üyesi Enfeksiyon Uzmanı Dr. Melahat Cengiz, virüsle ilgili şu bilgileri verdi:

“Burada önemli olan kişisel korunma. Kalabalık yer ve yüzeylere temastan sonra el yıkanmalı, şüphelenilen hasta ile temas etmeden önce maske takılmalı.”

“AŞISI VE TEDAVİSİ YOK”

“Aşısı ve antiviral bir tedavisi yok. Ağır seyredenlerde yatırılarak destek tedavisi öneriliyor” diyen Dr. Cengiz, “Şu an için virüse yakalanan kişilerdeki ölüm oranı ilk karşılaşmaya rağmen yüzde 3. Şu an için halen nereden kaynaklandığı konusunda bir netlik yok. Ciddi bilgi kirliliği var. Çin ve Dünya Sağlık Örgütü, önlemleri çok hızlı aldı. 11 milyonluk şehir için gerçekten iyi önlemler alındı. İstanbul Havaalanı’ndan korkuyorduk; çünkü çok ucuza Asya’dan transfer sağlıyorlar. Ama orada da termal kameralar ile önlem alındı” dedi.

“VİRÜSÜN BİRÇOK FORMU VAR”

Dr. Mehalat Cengiz, virüsü şöyle tanımladı:

“Koronavirüs, soğuk algınlığından tutun MERS ve SARS adlarıyla bilinen ağır solunum sistem hastalıklarına kadar geniş bir aralıkta, solunum yolu hastalıklarına sebep olan bir virüs. 31 Aralık 2019 sonrası Çin’den etkeni belli olmayan zatürre vakaları bildirilince tespit edildi. Genelde hayvandan hayvana bulaşsa da, hayvandan insana ve insandan insana bulaşan tipleri de var. Bahsi geçen formu insandan insana bulaşıyor.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video