Bursa’da ismi ve adresi belirtilmeyen tarihi bir kilise internet üzerinden satışa çıkarıldı. Kilise için 6 milyon 300 bin lira istendi.

Bursa’da ismi ve adresi belirtilmeyen tarihi bir kilise internet üzerinden satışa çıkarıldı. Kilise için 6 milyon 300 bin lira istendi. “Sahibiden.com” adlı internet sitesinde “Bursa’da Kültür Sanat Merkezi/Müze/Otel Olabilecek Tarihi Kilise” başlığıyla bir ilan yer aldı.

TEMSİLİ FOTOĞRAF KULLANILDI

“Ticari sırların ve kişisel verilerin korunması” gerekçesiyle temsili fotoğraflar kullanılan ilanda kilisenin ismi ve yeri paylaşılmadı.
İlaç açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Bursa bölgesinde yer alan ve özel mülkiyet statüsüne geçmiş tarihi kilise satışa sunulmuştur. Bölgede yasayan Ermeni nüfusu için inşa edilen kilise, mübadele sonrası nüfusun ayrılması nedeniyle özel mülkiyete geçmiştir ve 1923 yılından itibaren bir süre tütün deposu, ardından da dokuma fabrikası olarak kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bir bölge içerisinde, bilinen bir konumda yer aIan kilise, lokasyonu itibariyle turistik amaçla değerlendirilebilir.”
Mardin’in Artuklu ilçesindeki Mor Yuhanna Kilisesi de Ekim 2020’de satışa çıkarılmıştı. 7 milyon 250 bin lira istenen kiliseye henüz alıcı çıkmadı.