Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” açıklamasında bulundu. İçişleri Bakanlığı ise, Aybaş’ın açıklamasının ardından, “Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir” paylaşımını yaptı.

Esnafların ve yurttaşların büyük tepkisini çeken ‘tam kapanma’ dönemindeki alkol yasağında geri adım atıldı. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, kişisel Twitter hesabında “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Bu paylaşımın ardından İçişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi. Bakanlığın açıklamasında şöyle denildi:

“Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“ZİNCİR MARKETLERDE ALKOL SATIŞI SERBEST”

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş ise, Bakanlığın açıklamasının ardından, şu paylaşımı yaptı:

“Şu anda tekel bayilerini kapatmaya zorluyorlar, hatta kapattırıyorlar. Zincir marketlerde alkol satışı serbest, küçük esnaf tekel bayilerine baskı var. TESK Başkanı Bendevi Palandöken dün açıklama yaptı; ‘Satış yapacağız’ diye. Binlerce esnafın başkanı, o konuşmaya istinaden yasak yoktur.”

TESK BAŞKANI “İÇKİ SATMAYA DEVAM EDECEĞİZ” DEMİŞTİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, alkol yasağıyla ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı genelgesinde herhangi bir yasak olmadığı için alkollü içki satışına devam edileceğini söylemişti.

Palandöken, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısından yasakla ilgili böyle bir karar çıkmadı. İçişleri Bakanlığı’ndan da satış yasağına ilişkin genelge gelmedi. Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var’ deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa ceza kesilirse, bu hangi yasa maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun.”

SOYLU: “İÇKİ YASAĞI VAR”

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, alkol satışı ile ilgili, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” açıklamasını yapmıştı. Soylu ayrıca, yurttaşların mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söylemişti.

“Ferman niteliğinde ele alınan yasaklar karşısında ülkemizde açıkça anayasal suç işlenmektedir”