BİLİM-TEKNOLOJİ TOPLUM-YAŞAM

www’nun kurucusu uyardı: Açık veri tehlikeli olabilir

World Wide Web’in (www) kurucusu ve internetin öncü isimleri arasında yer alan Tim Berners-Lee, açık ekonomi ya da trafik verilerinin hackerlar tarafından hedef alınabileceğini ve bu konuda olan endişelerini açıkladı.
Lee, hackerların ulaşım uygulamaları gibi uygulamalara güç veren açık verileri kaos yaratmak için kullanabileceğini belirterek, “Örneğin derenin güneyindeki tüm yolların kapatıldığını söyleyip trafik verilerini değiştirirseniz herkes derenin kuzeyine gider ve bu da sizi ve şehri kilitleme noktasına getirir” örneğini verdi.

AÇIK VERİ TEHLİKELİ Mİ?

Londra’da Kamusal Veri Sempozyumu’nda kendisine yönetilen ‘açık veri güvenlik açıklarına sahip olabilir mi’ sorusunu yanıtlayan Lee, suçluların kar amacıyla açık veriyi banka oranlarına iddia oynarak ve verinin paylaşıldığı siteleri hackleyip rakamlarla oynayarak suçluların açık verileri kar amacıyla manipüle edebileceğini de belirtti.

Lee aynı zamanda modern yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan altyapı verilerinin siber saldırı ihtimaline karşı oldukça savunmasız olduğunu belirtti.

dokuz8HABER

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video