“Yerinde karar” döneminin ilk kabine toplantısı bugün yapılacak. Toplantıda lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime normalleşme kararları açıklanacak.

Tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Toplantıda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşme kararları açıklanacak.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli normalleşme çerçevesinde bugün uygulamaya geçen “yerinde karar” döneminin ilk kabine toplantısına başkanlık edecek. Beştepe’de saat 15.00’te yapılacak toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri konusunda kabineye kapsamlı bir sunum yapacak. Koca, mutasyonlu virüsün hangi illerde ne durumda olduğunu, illerdeki vaka tablosunu, alınabilecek tedbirleri ve esnetme önerilerini kabine üyelerine anlatacak.
Hürriyet’in haberine göre; kabinede risk durumunun düşük olduğu illerde yüz yüze eğitime geçiş, lokanta, kafe, restoran ve kıraathanelerin açılması, hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesi, hafta içi yaşlılar ve gençler için uygulanan kısıtlamanın normalleşme çerçevesinde kademeli kaldırılmasına dönük kararların çıkması bekleniyor.
Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda bu kapsamda vaka sayısı bakımından düşük riskli iller grubunda yer alan Batman, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Muş, normalleşmeye en yakın şehirler olarak sıralanıyor.

ERDOĞAN KARARLARI AÇIKLAYACAK

İç ve dış gelişmelerin de ele alınacağı kabinede yeni anayasa çalışmaları, ekonomik ve hukuki reform süreci, Erdoğan’ın açıklayacağı İnsan Hakları Eylem Planı’nda da son rötuşlar yapılacak.
Toplantıda, ekonomide yaşanan son gelişmelerin yanı sıra Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Gara olayları, ABD ve AB ile yeni dönem diplomasisi de değerlendirilecek.
Kabinede alınan tüm kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası yapacağı konuşmayla açıklayacak.