Kırklareli Valisi Osman Bilgin, kentte koronavirüs salgının seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, vakalarının arttığını ve yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu kaydetti.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, kentte koronavirüs salgının seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu. Vali Bilgin, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında nisan ayına kıyasla vakaların çok fazla arttığını söyledi. Vaka sayısının bu şekilde gitmesi halinde salgın kontrolünde zorlanılacağının altını çizen Vali Bilgin, şunları kaydetti:

“BÖYLE GİDERSE ZORLANACAĞIZ”

“Böyle giderse kontrol noktasında çok çok zorlanacağız. Artık ‘komşu ziyaretini kısa tutun’ demiyorum, komşu ziyaretleri yapılmasın diyorum. Kovid-19 vakalarının yüzde 50’si komşu ziyaretinden kaynaklı. Buda bizim için çok büyük risk. Bu sayılar bu şekilde devam ederse ülkemiz açısından da böyle olursa Allah korusun Fransa’nın, İngiltere’nin, İspanya’nın yaşadığı durumu yaşayabiliriz.”

“NİSAN AYININ KAT KAT ÜZERİNDEYİZ”

Bilgin, “Bu da hiçbirimizin istemeyeceği, hiçbirimizin hoş karşılayamayacağı bir süreç. Rakamlara baktığımızda Nisan ayının kat kat üzerindeyiz. Süreci yönetemeyecek durumlara doğru gidiyoruz. Bu farklı tedbirleri almayı gerektirebilir” dedi. Vakaların artması ile yoğun bakım servislerinin dolduğunu anlatan Bilgin, vaka artış hızının bu şekilde gitmesi durumunda süreci yönetmekte şanslarının da azalacağını belirtti.

“ÇARPAN ETKİSİYLE VAKALARIMIZ SÜREKLİ ARTMAKTA”

“Doktorların hasta seçme gibi bir durumla karşı karşıya kalacakları bir sürece doğru gidildiğini ifade eden Bilgin, “Bu çok tehlikeli bir durum. İlimizdeki vakaların yüzde 30’u il dışı kaynaklı. İnsanlar ev içi komşuluk ilişkilerini sürdürüyor gerekli tedbirler alınmayınca 1 vaka oluyor 4 vaka. Dolayısıyla çarpan etkisiyle vakalarımız sürekli artmakta. Yoğun bakımlar doldu” dedi.

“OKUL VAKALARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 10 ARANINDA”

Okullarda çok yoğun tedbirler alındığını bildiren Vali Bilgin, “Öğretmenlerin bir araya gelmesi engellendi. Buna rağmen vaka olabiliyor mu, oluyor. Her sınıfın teneffüs aralığı değiştirildi. Servislerde tedbirler aldık. Her okula bir sağlıkçı görevlendirdik. Bilgisayar sistemi üzerinden ‘A’ yerinde vaka çıktı ise okulda hemen o çocuğun hangi okula gittiği tespit ediliyor. Okul vakalarındaki artış yüzde 10 oranında.” ifadelerini kullandı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ: GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

DHA’a yayınlanan haberin ardından Kırklareli Valiliği, “Yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu. Valilik tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:
“Valimiz Sayın Osman Bilgin’in absın mnsupları ile gerçekleştirmiş olduğu Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı’nda, ilimizdeki Covid-19 vakalarındaki ciddi orandaki artışa dikkat çekmek için; vaka sayısının arttığı, buna bağlı olarakta yoğun bakım ünitelerinde doluluğun arttığı yönündeki açıklaması bazı basın yayın kuruluşlarınca “yoğun bakımlarımız doldu, doktorlar hasta seçmek zorunda kalacak” şeklinde haberleştirilmiştir.
Ayrıca, Lüleburgaz ilçemizde 8 Kasım günü açılacak olan yeni devlet hastanemiz ile birlikte ilimizde yaşanan yoğun bakım servislerindeki yoğunluk azalacaktır. Yayınlanan ahberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”