İstanbul’da yaşayan  14 yaşındaki bir çocuk, 12 yaşından itibaren babası olan erkeğin cinsel istismarına maruz bıraktığını kaydederek annesi ile suç duyurusunda bulundu.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

İstanbul’da yaşayan 14 yaşındaki bir çocuk, 12 yaşından itibaren T. K. isimli babası olan erkek  tarafından cinsel istismara maruz kaldığını iddia etti. 8. sınıf öğrencisi olan çocuk, yaşadıklarını önce arkadaşına daha sonra da annesi Y. T.’ye anlatarak baba T. K., hakkında ‘cinsel istismar’ iddiasıyla suç duyurunda bulundu. T. K. ile 8 ay önce boşanarak 18 yıllık evliliklerini sonlandırdıklarını söyleyen anne Y. T., boşandıktan sonra kızının kendisine yaşadıklarını anlattığını belirtti.

“YAŞADIKLARIMI ANLATINCA KİMSE BANA İNANMAZ DİYE DÜŞÜNDÜM”

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine göre, cinsel istismara maruz bırakılan çocuk, 13 Nisan’da İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosuna verdiği ifadede iddialarına şöyle dile getirdi:

“Babam bir kaç sene önce dudağımdan öpmeye başladı ve bana ‘babalar kız çocuklarını böyle sever, dudaklarından öper ve bunu kimseyi söyleme’ dedi. Önceleri kıyafetlerimin üzerinden özel bölgelerime dokundu ama 1 yıl önce cinsel ilişki başladı. Babam cinsel ilişkinin gerçekleşmesi için beni tehdit ediyordu. Bir kaç gün önce de en yakın arkadaşım bana amcası tarafından cinsel istismara maruz kaldığını anlattı. Ben de bunlar anlatılabiliyormuş diye düşünerek arkadaşıma babamın bana cinsel istismarda bulunduğunu anlattım. Yaşadıklarımı anlatınca kimse bana inanmaz diye düşündüm ve bugüne kadar bu yüzden sustum. Ancak artık bir kanıtım var.”

EVDEN ÇIKMAMA ŞARITYLA ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI, EVDEN ÇIKTI ELEKTRONİK KELEPÇE TAKILDI

“Cinsel istismar” suçlamasıyla 13 Nisan’da gözaltına alınan baba T. K., evden çıkmama şartıyla adli kontrolle serbest bırakıldı. Ancak evden çıktığı belirlenen T. K.’ya eletronik kelepçe takıldı. Cumhuriyet’e konuşan 3 çocuk annesi Y. T., eski eşi T. K.’nin bir an önce hak ettiği cezayı almasını gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“BU DAVA BİR TEK BENİM KIZIMIN DAVASI DEĞİL”

“Cinsel istismar davalarının kaderine bırakıldığına şahit oluyorum. Aynı şeyin bizim de başımıza gelmesini istemiyorum. En büyük oğlum, kız kardeşinin babası tarafından cinsel istismara maruz kaldığına iki kez şahit olmuş. Ancak babası diye konduramamış. Kızım son iki yıldır bizlerle yemek yemiyor, dışarı çıkmıyor, evde ruh gibi geziyordu. Kendisine kimse inanmaz diye anlatamamış. Bu dava bir tek benim kızımın davası değil. Bunun gibi bütün davaların sanıkları hak ettiği cezayı almalı.”

Editör notu: Çocuğun isminin kısaltılmış hali haberin ana unsuru olmadığı için ve 18 yaş altındaki çocukların haklarını korumakla birlikte güvenlikleri açısından haberde kullanılmamıştır.