Balıkesir’de kadına yönelik şiddetle mücadelenin konu edindiği bir seminerde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye, AK Parti hükümetleriyle birlikte bu meselede samimi bir gayret ortaya koymuştur” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Balıkesir’de gerçekleşen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mülki İdare Amirleri Eğitim Semineri” programında, kadına yönelik şiddet ve alınan önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmada Soylu,  “Türkiye, AK Parti hükümetleriyle birlikte bu meselede samimi bir gayret ortaya koymuştur” iddiasında bulundu.

“6284 SAYILI KANUN AİLE İÇİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE MİLATTIR”

Soylu’nun konuya ilişkin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Türkiye, AK Parti hükümetleriyle birlikte bu meselede samimi bir gayret ortaya koymuştur. Bunun en önemli ve kilit adımı da 2012 yılında kabul edilen 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dur. Türkiye’de daha önce örneği olmayan önemli bir adımdır, bana göre de aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede milattır.”

“TEDBİR KARARI VERMEKTEN ÇEKİNMESİNLER VE GECİKMESİNLER”

“Gerek kolluk birimlerimiz, gerek mülki idare amirlerimiz böyle bir mesele geldiğinde lütfen tedbir kararı vermekten çekinmesinler ve gecikmesinler. Çünkü sonrasında ‘eyvah’ yetmez. Hatta ‘bu kararları verirken gecikmeyin’ demek bile belki doğru değil, ‘acele edin’. Öyle hassas davranın ki şiddet mağduru bir kadın, sizin yanınızdan asla tedbir alınmamış şekilde çıkmasın. ‘Gittim ama bir şey yapmadılar’ demesin. Şiddeti uygulayan şüpheliye dönük alınan önleyici tedbir kararlarında, geçen yılın 10 ayına göre yüzde 70 artış yaşanmıştır.”