Afganistan’ın en tanınmış aktrislerinden, yapımcı ve ilk kadın yönetmen Saba Sahar başkent Kabil’de silahlı saldırıya uğradı. İşe giderken saldırıya uğrayan ve vurulan Sahar, hastanede tedavi altına alındı. Saldırıda Sahar’ın kendisi dışında koruması ve şoförü de yaralandı.

Afganistan’ın en tanınmış aktrislerinden, yapımcı ve ilk kadın yönetmen Saba Sahar başkent Kabil’de silahlı saldırıya uğradı. BBC muhabiri Yalda Hakim, Twitter’da yaptığı paylaşımda, işe giderken saldırıya uğrayan Sahar’ın hastanede tedavi altında olduğunu söyledi. Saldırıda Sahar’ın kendisi dışında koruması ve şoförü de yaralandı. Saldırının sorumluluğunu şu ana dek hiçbir grup üstlenmedi. Birkaç yıl önce telefon yoluyla ölüm tehditleri aldığını söyleyen Sahar “Sevdiklerime veda etmemi söylediler çünkü yakında ölebilirim” demişti.

“FAİL CEZALANDIRILMALI, TEHDİT ALTINDA OLANLAR KORUNMALI”

Uluslararası Af Örgütü, ülkenin en ünlü tiyatro ve film oyuncularından biri olan Saba Sahar’a yapılan saldırıyı kınadı ve gazeteciler ile insan hakları çalışanlarının korunması çağrısında bulundu. Örgüt, Twitter’da yaptığı paylaşımda “İnsan hakları savunucularına, siyasi aktivistlere, gazetecilere ve film aktörlerine yönelik saldırı ve suikastlerdeki artış çok endişe verici. Bu saldırılar ciddi şekilde soruşturulmalı ve failler cezalandırılmalıdır. Yetkililer tehdit altında olanları korumalıdır” diye yazdı.

“AFGAN KADINLARININ ERKEKLERİN YAPTIĞI HER ŞEYİ YAPABİLECEĞİNİ  GÖSTERMEK İSTİYORUM”

Daha önce İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir röportajda “Afgan kadınlarının erkeklerin yaptığı her şeyi yapabileceğini göstermek istiyorum” diyen Sahar şöyle devam etmişti:
“Kızlarını ve eşlerini eve kapatan muhafazakarlara kızlarının ve eşlerinin eğitim almalarının, biraz para kazanmalarının, Afganistan’ın yeniden inşasına yardım etmeleri için onların dışarı çıkmalarına izin vermelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum.”

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Aynı röportajda bu isteklerin bir bedelinin olduğunu da belirten ünlü aktrist şunları söylemişti: “Ancak örnek olarak yaşamanın bir bedeli vardır. Her sabah evden çıktığımda ölebileceğimi biliyorum, ailemi bir daha asla göremeyebilirim. Birkaç yıl önce telefon yoluyla ölüm tehditleri aldığını söyleyen Sahar “Sevdiklerime veda etmemi söylediler çünkü yakında ölebilirim” demişti. Sahar aynı röportajda artık tabancası ve silahlı koruması olmadan evden asla çıkmadığını da dile getirmişti.