İstinaf Mahkemesi, Ahmet Kural’a hakaret, tehdit ve basit yaralama suçlarından verilen 1 yıl 4 ay hapis cezası kararını bozdu. Ahmet Kural, yeniden yargılanacak.

Sanatçı Sıla Gençoğlu’nu şiddete maruz bıraktığı gerekçesiyle yargılandığı davada 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan ve cezası ertelenen oyuncu Ahmet Kural hakkındaki karar, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu.
Davada verilen 16 ay 20 gün hapis cezası üzerine Ahmet Kural’ın avukatları istinafa başvurmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Ceza Dairesi de başvuruyu kabul ederek Ahmet Kural hakkındaki kararı, “hakaret” ve “tehdit” suçları yönünden bozdu. Üst mahkeme, olayda basit yargılama usulünün uygulanmamasını ve keşif yapılması gerekçeleriyle bozdu. Ahmet Kural, bu suçlar yönünden önümüzdeki günlerde yeniden yargılanacak.

SILA’NIN AVUKATI’NDAN AÇIKLAMA

Sıla Gençoğlu’nun avukatı Rezan Epözdemir tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
“Basit yargılama usulünün uygulanmaması ve yalnızca ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarına ilişkin olarak olayın yaşandığı evin yanındaki evde bulunan ve sesleri duyduğunu ifade eden tanık H.Z.T’nin olayı duyduğunun sabit olduğu, fakat seslerin içeriğinin net bir şekilde anlaşılabilir düzeyde duyma imkanının bulunup bulunmadığının tespiti için olay mahallinde olay saatine uygun düşecek şekilde keşif yapılması gerektiği gerekçesiyle bozulmuştur. Görüldüğü üzere Bölge Adliye Mahkemesi tarafından fiziki şiddet neticesi gerçekleştirilen ‘kasten yaralama’ suçuna ilişkin esastan bozma kararı verilmemiş, sanığın kasten yaralama suçunun gerçekleşmediğine yönelik itirazları esastan reddedilmiş, sadece diğer tüm davalarda karar verildiği gibi dava sonrası yürürlüğe giren basit yargılama usulünün tatbik edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Türkiye’nin kanayan yarası olan kadına karşı şiddetle mücadeleyi sekteye uğratan erkek şiddetini meşrulaştırmaya matuf, gerçek dışı ve eksik haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekliliğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

NE OLMUŞTU?

Sanatçı Sıla Gençoğlu’nun 29 Ekim 2018’de oyuncu Ahmet Kural’ın evinde şiddete maruz bırakıldığına yönelik şikayeti üzerine görülen dava, 22 Nisan 2019’da karara bağlanmıştı. İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi Ahmet Kural’ı, “Tehdit” suçundan 7 ay 15 gün hapis, “Basit yaralama” suçundan 5 ay hapis, “Hakaret” suçundan ise 4 ay 5 gün hapis cezası olmak üzere toplam 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırmış, verilen hapis cezaları da ertelenmişti. Ahmet Kural’ın avukatları karar üzerine istinafa başvurmuştu.