TOPLUMSAL CİNSİYET

Binlerce kadın Taksim’deydi: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

İstanbul’da binlerce kadın, yağmura ve soğuk havaya rağmen 16. Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. İstiklal Caddesi’ni dolduran kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Jin, jiyan, azadi”, ” Kadına uzanan eller kırılsın” sloganlarına ellerinde tefleriyle ritm tutarak yürüyüşü şölene çevirdi.

OHAL’e, yağmur ve soğuk hava koşullarına rağmen binlerce kadının katılımıyla 16. Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleştirildi.

EYLEM VAPURDA BAŞLADI


KADINLAR FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ ÖNÜNDE TOPLANDI 

İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Konsolosluğu önünde bir araya gelen binlerce kadın, “Çocuğa, hayvana, kadına dokunma”, “Barış için ısrar ediyoruz”, “Kadın cinayetlerine hayır”, “Alışın LGBTİ+lar var”, “Emek hırsızı erkek”, “Kadınlar yoksullaşırken diyanet zenginleşiyor”, “Cinsiyet ayrımına son”, “İnsanca yaşamak istiyorum” sloganları yazılı dövizlerle Tünel’e kadar yürüdü.

“SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ”


Müzik enstrümanları ve şarkılarla  yürüyüşe başlayan kadınlar sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, jiyan, azadi”, ” Kadına uzanan eller kırılsın”, “Hişt hişt sakin ol erkekliğine hakim ol”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganlarıyla attı.

TEFLERLE SLOGANLARA TEMPO TUTTULAR


HER YAŞ VE KESİMDEN KADINLAR KATILDI


YÜRÜYÜŞ BOYUNCA HALAYLAR ÇEKİLDİ

Yürüyüş esnasında halaylar çekildi, hep bir ağızdan şarkılar söylendi.

Çeşitli sendika ve kadın örgütleri temsilcileriyle beraber HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da yürüyüşteydi. Tünel’de Türkçe, Kürtçe ve Arapça okunan basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.


EYLEMİN KUŞ BAKIŞI ÇEKİLEN GÖRÜNTÜSÜ

dokuz8HABER/Muhabirler: SerpilAğtoprak, İrem Afşin, Zale Karademir, Soner Karabulut, Arif İyidoğan, Gürkan Özturan

Editörler: Nalin Öztekin, Halil Kızılırmak, Kemal Yavuzel

dokuz8HABER’i takip edin

Video