3 Ağustos 2020, Pazartesi

Bodrum’da şiddete uğrayan kadınlara destek olmak için “Acil Yardım Hattı” protokolü imzalandı

Esra TokatBütün yazıları
dokuz8HABER Editörü

İstanbul Sözleşmesi’nin AKP tarafından hedef gösterildiği şu günlerde Bodrum Belediyesi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ile Acil Yardım Hattı protokolünü imzaladı.

İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, AKP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un sözleri ile yeniden hedef haline getirilirken, Bodrum’da kadınlar açısından önemli bir gelişme yaşandı. Kadına yönelik şiddeti önlemek adına ve şiddete maruz kalan bireylerin destek alabilmeleri için Bodrum Belediyesi ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında Acil Yardım Hattı protokolü imzalandı.

dokuz8HABER’e konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Yerel yönetimlerin kadın-erkek eşitliğine karşı toplumsal cinsiyet eşitliği kavramları ile şiddeti önlemesini hedefliyoruz” dedi.

Kurtulmuş’un “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak sözleşmeden çekilme ile ilgili hazırlıklar yapılıyor. İstanbul sözleşmesi imzalanması yanlıştı. O zaman hangi usul ile yürürlüğe girdiyse aynı şekilde kaldırılacak” sözlerine dair konuşan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ise, “Bugün merkezi irade imzasını çekeceğini beyan ediyorsa, bunun karşısında kadına yönelik şiddete ve erkek şiddetine karşı yüzyıllar boyunca mücadele eden kadınlar, STK’lar ve örgütler var. Sokakta kadına yönelik şiddetle ve ev içi şiddetle mücadele hiç bitmeyecek. Biz kadınlar olarak bunu kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELE VEREN KADINLAR SAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ”

Protokolün bir anda ortaya çıkmadığını ve 2010 yılından beri Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin şiddete karşı verdiği mücadeleden kaynaklandığını kaydeden Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “Özellikle de 2017 seçimlerine giderken ve seçimlerden sonra BDK, kentin kadınları ile bir araya gelme süreçleri örgütledi ve yerel seçimlerde bir manifesto yayımladı. Manifestonun ardından da Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi’ni kurduk. Kısacası manifesto ve arkasından başlattığımız stratejik plan ve eylem planı ile bu süreçlere gelindi. Belediye şiddeti önleme ya da durdurmaya yönelik kendisi bir politika belirlemedi. Bu alanda bunun mücadelesini veren kadın örgütleri, TKDF gibi yapılar öncülüğünde bütün bunlar gerçekleşti. Belediye de ‘Bu kurumlar ile beraber yan yana çalışacağım’ dedi” diye konuştu.

“BİZ KADINLARIN TALEPLERİ ÜZERİNDEN YOL YÜRÜYECEĞİZ”

Protokolün imzalandığı sırada Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın, “Biz kadınların talepleri üzerinden yol yürüyeceğiz. Çünkü onlar neyi ve ne için istediklerini biliyorlar” sözlerini hatırlatan Erozan, Aras’ın TKDF üzerinden şiddeti önleme, durdurma ve ardından da süreci takip edecek projelere de imza atacaklarını beyan ettiğini bildirdi.

ŞİDDET ÜRETMEYEN BİR KENT

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan

Protokolün amacının başta kadına yönelik şiddeti ile her türlü şiddeti önlemek, şiddet üretmeyen bir kent yaratmak olduğunu kaydeden Erozan, “Taleplerimizi hiçbir pazarlık etmeden kabul ettirdik. ‘Bu politikalara uyacak olanlarla yol yürüyeceğiz’ dedik. Ahmet Aras da buna uyacağına söz verdi ve sözünü de gerçekleştirdi. Bu süreçte birlikte yürüdük. Bodrum Belediyesi Avrupa’da yerel yaşam, kadın-erkek fırsat eşitliği şartını imzalayan 27’nci belediye olarak kayıtlara geçti” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KAVRAMLARI İLE ŞİDDETİN ÖNLENMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

TKDF olarak acil yardım hattı protokolü ile kadına karşı şiddetin önlenmesi ve çocuk istismarları yönünde yapılması gereken adımı attıklarını ifade eden Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise, “Protokolü Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi birçok yerde imzaladık. Bu dönemde Bodrum’da imzaladık. Yerel yönetimlerin kadın-erkek eşitliğine karşı toplumsal cinsiyet eşitliği kavramları ile şiddeti önlemesini hedefliyoruz. Çünkü şiddet eşitsizlikten kaynaklanıyor” dedi.

“KADIN VE ERKEK EŞİTSİZLİĞİ ÜZERİNE KURULAN GELENEKLERİN YANLIŞLIĞI ANLAŞILACAK”

Var olan şiddeti önleme mekanizmalarını harekete geçirmek için öncelikli olarak Acil Yardım Hattı’na ulaşan kişilere psikolojik ve hukuki destek verileceğini bildiren Güllü, “İkinci aşamada hedefimiz ise, yerelde çabalayan kurumlarda toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerinin sağlanması. Bunun sağlanması da eşitsizliğin giderilmesine yönelik adımlar atılmasını sağlar. Umut, mutluluk ve güvenle söyleyebilirim ki, burada kadın dayanışma derneklerinin çabaları ve faaliyetleri çok önemli. Ardından Belediye Başkanı’nın bakış açısı, sonrasında da sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve TKDF’nin bu yönde elinde bulunduğu mekanizmaları kullanması. Yerellerde şiddeti önlemede üçlü bir sac ayağı var ve bu üçlü sac ayağı da birbirine güç getirecek. Böylelikle şiddet azalacak, istismar azalacak, geleneklerden beslenen erkek bakış açısı değişecek. Kadın ve erkek eşitsizliği üzerine kurulan geleneklerin yanlışlığının anlaşılması için bir adım olacak” diye konuştu.

ACİL YARDIM HATTI: 656 96 96 VE 0549 656 96 96

Bodrum’da insanların kadına karşı şiddet ya da istismardan dolayı yaşadıkları sıkıntılarla ilgili 656 96 96 ve 0549 656 96 96 numaralarını arayarak TKDF’ye ulaşabileceklerini kaydeden Güllü, “Biz de bu konuların halledilmesi adına öncelikli olarak kamu kuruluşlarının desteğini almaya gayret edeceğiz, ardından bu konuda Bodrum’da yapılması gereken konular üzerinden iş birliğini hayata geçireceğiz. Tüm bu süreç içerisinde Bodrum billboardlarında bu numaralar yayınlanacak. Süreç adım adım danışma merkezine, sığınma evlerine hatta ilerde bu önlemleri aldığımız takdirde şiddetsiz bir dünyaya kadar evrilebilecek” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇIKILMASI KADIN ÖLÜMLERİNE DAVETİYE ÇIKARIR”

Her cenahtan siyaset ve ideolojik farklılıkları olan, ama paydada kadın olmalarının eşitliği üzerinden kadınların mücadeleyi kazandığını vurgulayan Güllü, şöyle konuştu:

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü

“Sayın Numan Kurtulmuş’a TKDF Başkanı olarak bir soru sordum ve 2 gündür de cevap bekliyorum. Bu Kurtulmuş’un şahsi fikri midir? Bir kere uluslararası sözleşmelere nasıl girilirse, öyle çıkamıyorsunuz. Kurtulmuş hukukçularına danışsın. İkinci olarak eğer bu AKP’nin Genel Başkanı yani Cumhurbaşkanı’nın fikri ve parti MYK’sında alınmış bir kararsa, o zaman oturup başka yöntemlerle bu çıkışın imkansızlığını ve kadın ölümlerine davetiye çıkarmasıyla beraber, kadın-erkek eşitliği noktasındaki gelecek karanlık günleri anlatırız.”

“ŞAPKALARINI ÖNLERİNE KOYUP DÜŞÜNSÜNLER”

“Ancak bu sadece Numan Bey’in kendi fikri ise, bu konuşmayı iki yıla yakın bir süredir kara propaganda yürüten cemaatlere, siyasi silah olarak verilen bir mesaj olarak algılarım. Yani ‘Siz bekleyin, biz sizin için bir şey yapacağız’ mesajı olarak algılıyorum. Kısacası bunu bir zemin yoklama olarak değerlendiriyorum. Ayrıca eğer 2011 yılından 9 yıl sonra İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan maddeleri yeni anladıklarını söylüyorlarsa, anlayışlarında bir eksiklik vardır demek lazım. Çünkü bu sözleşme 2011’de çalışılmaya başlandı, 3 yıl boyunca çalışmalar devam etti ve 2014’de ise imza atıldı. İmzalandığı gün 8 Mart’a denk getirilerek TBMM onayını verdiler. Bütün bu onayın üzerinden 6 yıl geçtikten sonra 80 maddeyi ancak algılayabiliyorlarsa, şapkalarını önlerine koyup düşünsünler.”

“YÜZYILLAR BOYUNCA MÜCADELE EDEN KADINLAR VAR”

Numan Kurtulmuş’un sözlerine dair konuşan Erozan ise, “Bu erkek siyasetçilerin tek başlarına karar verebilecekleri bir şey değil. Türkiye uluslararası bir sözleşmeye imza attı. İstanbul’da ilk imzacı olduğu için adı İstanbul Sözleşmesi oldu. Sözleşme çok net: Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi. Dolayısıyla bugünkü merkezi irade kadına yönelik şiddette ve ev  içi şiddeti önlemede, durdurmada ve bunlarla ilgili bütüncül politikalar uygulamada taraf olmayacağım diyorsa bu başka bir şey. Bugün merkezi irade bundan dolayı imzasını çekeceğini beyan ediyorsa, bunun karşısında kadına yönelik şiddete ve erkek şiddetine karşı yüzyıllar boyunca mücadele eden kadınlar var, STK’lar var, örgütler var” ifadelerini kullandı.

“SOKAKTA MÜCADELE HİÇ BİTMEYECEK”

Bir kiracının ev sahibi ile sözleşme yaparken bile kontrattaki tüm maddeleri okuduğunu belirten Erozan, “Koskoca devlet; uluslararası bir sözleşmeyi hemde İstanbul’da imzalansın diye baskılayan bir hükümet nasıl olur da ‘Biz çok farkına varamadık’ diyebilir. Siyaset böyle bir şey değil. Dolayısıyla buradan doğru gelen bir yorumu ben kabul edemem. Var olan sözleşmeden çıkmayı kendi siyasetlerine yakıştırabilirler, ama sokakta kadına yönelik şiddetle ve ev içi şiddet ile ilgili mücadele hiç bitmeyecek. Biz kadınlar olarak bunu kabul etmeyeceğiz. Dolayısıyla bizden yana değişen bir şey olmayacak, her zaman ve her koşulda mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz bu politikalara sahip çıkanlar ile beraber yol yürümeye devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi’nin resmi adı, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge niteliğinde. 1 Ağustos 2014 itibariyle yürürlüğe giren sözleşme bugüne kadar 34 ülkece imzalandı ve onaylandı. Sözleşmeyi imzalamasına karşın henüz onaylamamış ülkelerin sayısı 12, Avrupa Konseyi üyesi olup sözleşmeye imza atmayan ülkeler ise Rusya ile Azerbaycan.

İstanbul Sözleşmesi “toplumsal cinsiyet” kavramının tanımını yapan ilk uluslararası sözleşme olma özelliği de taşıyor. Toplumun, kişilere, cinsiyete dayalı olarak biçtiği rollerin varlığına ve bu kapsamda kadınlara yönelik uygulanan şiddete dikkat çekiyor. Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olduğunun altını çiziyor.

Sözleşme İstanbul’da imzaya açıldığından bu adla anılıyor. Türkiye, aynı zamanda sözleşmeyi imzalayan ve onaylayan ilk ülke. Sözleşmeyi, herhangi bir maddeye çekince koymaksızın, imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaladı ve 14 Mart 2012’de de onayladı.

Son Haberler

Bilim Kurulu üyeleri bayramda ortaya çıkan görüntülere tepki gösterdi

Kurban Bayramı tatilinde sıcaklardan bunalan binlerce vatandaş sahillere akın etti. Ege, Akdeniz kıyılar ve İstanbul plajları doldu taştı. Bilim Kurulu üyeleri, sahillerden gelen görüntülerin...

Günlük vaka sayısı yeniden bine dayandı

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle bugün 19 kişi daha hayatını kaybetti, 995 yeni tanı koyuldu. Koronavirüs nedeniyle bugün Türkiye'de, 19 kişi daha hayatını kaybetti, 995 yeni tanı...

Abdülhamid’in torunu Vahdettin’in mezarının getirilmesini istedi

2. Abdülhamid'in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Osmanlı Devleti işgal altındayken ülkeyi terk eden Padişah Vahdettin'in mezarının getirilmesi gerektiğini söyledi. Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Ayasofya hamlesinin ardından...

Nedim Şener’den CHP’li yöneticiye: HDP’li kontenjanından CHP’lisin

Cumhurbaşkanı eski adayı Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddialarıyla gündeme gelmesinin ardından tartışmaya Nedim Şener ve CHP'nin İstanbul yöneticisi Burkay Düzce'de katıldı. Şener sosyal...

Çok Okunanlar

TTB Merkez Konseyi Başkanı Adıyaman: İnanılmaz hasta artışı var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Kamu ve şehir hastanelerinde aşırı derecede hasta var....

TSK’da 600 albay, re’sen emekliye sevk edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şûra'da, aralarında kurmayların da bulunduğu 600 albay emekliye sevk...

Ailesine tehdit edildiğini söyleyen asker, bir gün sonra ölü bulundu

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er olan Osman Özçalımlı, ailesine ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulundu. İzmir...

Dünyaca tanınmış model Türkiye’de güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradı

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk ve arkadaşları, İzmir Çeşme'de bir kulübün güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini iddia...

Cübbeli: İstanbul Sözleşmesi’ne tepki vermezsek çoluk çocuğu eşcinsellikten kurtaramayız

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, İstanbul Sözleşmesi'ne tepki verilmesi çağrısını yaptı. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut...

Evlenme teklifini kabul etmeyen kadının ailesinden 4 kişiyi öldürdü

Sivas'ta evlenme teklifini kabul etmeyen kadının ailesinden 4 kişiyi öldüren Dursun Denli tutuklandı. Sivas Yüceyurt Mahallesi’nde 30 Temmuz  günü  Dursun...

Tehdit edildiğini söyleyen asker şüpheli şekilde ölü bulundu

İzmir'de askerlik yapan Karslı Osman Özçamlı, ailesine tehdit edildiğini söyledikten sonra şüpheli şekilde ölü bulundu. İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde kısa...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

“Vaka sayısı yeniden patladı, hastanelere talimat gitti” iddiası

Sağlık Bakanlığı’nın, il müdürlükleri aracılığıyla hastanelere, yatış gerektirmeyen pozitif vakaların evlere gönderilmesi, tedavinin evde sürdürülmesi talimatı verdiği iddia edildi. Sağlık...

Gözden Kaçmasın