Samsun’da İbrahim Zarap isimli bir erkek, boşandığı kadını sokak ortasında şiddete maruz bıraktı. Zarap, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklandı.

Samsun’un Canik ilçesinde İbrahim Zarap isimli erkek, kendisinden boşanan kadını şiddete maruz bıraktı. Zarap, görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Canik Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Bürosu tarafından gözaltına alındı.
İbrahim Zarap’ın sokak ortasında şiddete maruz bıraktığı kadın tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan E.M. isimli kadının hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Bir süre müşahede altında tutulan E.M. daha sonra taburcu edildi. Olayla ilgili Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Bürosu ekiplerince de soruşturma başlatıldı.

SOSYAL MEDYADA “TUTUKLANSIN” KAMPANYASI

Öte yandan yüz binlerce sosyal medya kullanıcısı #İbrahimZarapTutuklansın etiketi ile Zarap’ın tutuklanması için kampanya başlattı.

BAKANLARDAN AÇIKLAMA

E.M’ye yönelik şiddet kısa sürede sosyal medyada yayılıp büyük tepki çekmesi üzerine bazı bakanlardan ve yetkililerden açıklamalar geldi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Samsun’da kadına karşı şiddetin en aşağılık örneklerinden birinin sergilendiği olay hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık talimatıyla fail yakalanarak gözaltına alındı. Hukuk gereğini yapacak, failin yaptığı yanına kâr kalmayacak” ifadelerini kullandı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, kadının sağlık durumu hakkında paylaşımda bulurken kaymakamdan vali ve belediyeye kadar pek çok kişi ve kurum olayın takipçisi oldukları yönünde açıklamalar yaptı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Samsun’da bir kadına, bir anneye uygulanan insanlık dışı şiddet vakasının Bakanlık olarak takipçisiyiz. Failin en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacağız. Anneye ve çocuğumuza gereken tüm sosyal hizmet modelleri ve psikososyal destek sağlanacaktır” dedi.

“YÜZLERDE KEZ ŞİKÂYETÇİ OLDUK, HİÇ CEZA ALMADI”

Şiddete maruz bırakılan kadının kardeşi Twitter hesabından yaptığı açıklamada İbrahim Zarap hakkında defalarca şikâketçi olduklarını buna karşın Zarap’ın hiç ceza almadığını belirterek, şöyle devam etti:
“Evet bu kez çok yakınımızda bu videodaki kişi benim ablam. O çığlık atan küçücük çocuk benim yeğenim. Ne olur yardım edin. İlk defa değil yüzlerce kez şikayetçi olduk hiç ceza almadı. Videoda sokak ortasında küçücük bir çocuğun önünde öldüresiye dövülen kişi benim ABLAM.”

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

İbrahim Zarap emniyette alınan ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Zarap polise verdiği ifadesinde, “Kızımı teslim ederken bana, ‘Sana bir daha kızı göstermeyeceğim’ dibi şeyler söyledi. Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirmişim. O yüzden böyle yaptım. Olaydan sonra çevredekiler beni darp etti. Eğer kimlikleri tespit edilebilirse hepsinden şikayetçi olacağım” ifadelerini kullandı.
Zarap, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklandı.