Ankara’da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dördüncü kez hâkim karşısına çıktı. Hasan İsmail Hikmet’e ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl hapis, 600 TL ceza, silahla tehdit suçundan 2 yıl hapis, sanığın ceren damar ı öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmasına karar verildi.

‘Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Hasan İsmail Hikmet hakkında karar çıkması bekleniyor.
Ankara Adliyesi önünde duruşma öncesi Damar’ın ailesi, öğretim görevlileri ve hak savunucuları ortak açıklama yaptı. Yüze yakın avukatın da hazır bulunduğu duruşma salonunda yer kalmadı.
Türkiye Barolar Birligi Kadın Komisyonu davaya katılım talebinde bulundu. Sanık avukatı Vahit Bıçak, suçtan doğrudan zarar görmediklerini belirterek katılma talebinin reddini istedi. Katılma talebinin reddine oy birliği ile karar verildi.
Savcı mütaalasında sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.
Ardından Sanık avukatı Vahit Bıçak savunma yapmaya başladı. Bıçak’ın savunması salondakiler tarafından tepki ile karşılandı. Bıçak, “Elbette suçun bir cezası olacaktır. Hepimiz adaletin gerçekleştirilmesi için buradayız. Ceren Damar’a adalet icin buradayız. Hasan İsmail Hikmet’e adalet için buradayız. Sanık çoklu öldürme yapmamıştır. Sanık bir katliam yapmamıştır. Seri cinayet de işlememiştir” dediğinde Ceren Damar ailesinin avukatları, savunmaya itiraz etti.


Bıçak, “Tasarlayarak, canavarca cinayet işlendiği için denildiği için söylüyorum. Yani sanık neler yapabilirdi de yapmadı bunu göstermek istiyorum” diyerek savunmaya geçtiğinde salondan, “17 bıçak darbesi ile öldürdü. Ne diyorsun” diyerek itiraz yükseldi.”
Bıçak savunmasına şöyle devam etti:
“Sanık yaralamak amaçlı maktuleyi bıçaklamıştır. Darbeleri hayati tehlike olmayan bölgelerdedir. Sanık ardından intihar etmek amacıyla tabancayı kafasına dayamıştır. Ardından odaya iki kişi gelince sanırım elindeki tabanca ateş almış ve Ceren Damar’a denk gelmiştir.
BEL ALTI SAVUNMA YAPIYOR
Gelinen noktada sanığın topluma kazandırılmasının bütün şartları oluşmuştur. Maktulenin araştırma görevlisi olduğu söylenmektedir. Sanık ve maktule tanıştıklarında maktule birkaç gündür araştırma görevlisidir. Odada konuşmuşlardır. Maktule aralarındaki yaş farkının dört yıl olduğunu ve Çankaya Üniversitesi’nden mezun olduğunu söylemiş. Maktule yeni işe başladığından danışmanlığı yetersiz kalmıştır. Sanığın maktulün sunduğu hizmetten memnun olmaması tartışmalarına neden olmuştur. Gergin başlayan ilişki bir süre sonra yumuşamıştır. cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı”


Sanık ile ilişkisini unutamadığını ve isterse evliliğini bitirebileceğini söylemiştir maktule. Beraberliklerinin bitmesinin ardından ceren damar sanığı notları üzerinden tehdit etmiş ve Okulda her karşılaştıklarında sanığı cinsel ilişkiye zorlamıştır.


Sanığın çekici vücudu maktulün dikkatini çekmeye başlamıştır. Fransızca çalıştıkları birgün Ceren Damar, Ali İsmail Hikmet’ten hoşlandığını söylemiştir. Bunun üzerine sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip reddetmiştir. Ancak görüşmeleri devam etmiştir ve ardından cinsel birliktelik yaşamışlardır.
Bıçak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Daha sonra maktule sanığı odasına davet etmiştir. O esnada sanığın Frans bir arkadasi ile konuşurken Fransızca konuşması dikkatini çekmiştir. Maktul Fransızcası iyi olmayan sanığa ders verebileceğini belirtmiştir. Böylece sanık ve maktule arasında bir yakınlaşma olmuştur. Sanık ve maktule arasında bir yakınlaşma başlamıştır. Sanığın yüzme yaparak geliştirdiği vücuduna maktule ilgi duymaya başlamıştır. Birlikte Fransızca konuştukları bir gün… nasıl doktora ayıp olmazsa, mahkemede de anlatacağız. Maktule sanıktan hoşlandığını ancak sanığın kız arkadaşı olmasından çekindiğini söylemiştir. Sanık kız arkadaşı olduğunu belirterek geri çevirmiştir. Sanık ve maktule birlikte vakit geçirmeye ve alkol almaya başlamıştır. İlk cinsel ilişki alkolü fazla kaçırdıkları gün sanığın arabasında olmuştur.”
Salondan sık sık itiraz sesleri yükseldi. Salondan ” Bel altı savunma yapıyor izin vermeyin” itirazları yükselirken avukatlar da “İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı ifade veriyorlar” dedi.

KOPYA ÇEKMEK SUÇ DEĞİLDİR

Bıçak, “Sanık maktulenin cinsel taleplerine boyun eğmek zorunda kalmıştır. Cinsel saldırı suçunu oluşturuyor. Sanık cinsel saldırı suçunun mağdurudur. İlk cinsel saldırıdan sonra maktule sanığa yaptığı baskıyı artırmıştır. Maktul sanığı tehdit etmiştir. Sanık bu tehditlere boyun eğmek zorunda kalmıştır. Sanık kaçınılmaz tecavüze boyun eğmek zorunda kalmıştır. Sanığın psikolojisi bozulmuş ve tedavi olmak zorunda kalmıştır.
Maktule herkesin kopya çektiği bir sınavda sadece sanık hakkında kopya tutanağı tutulmuştur. O sınavda tutanakta imzası bulunan diğer kadın hedef haline gelmiyor. Bu durum kadın cinayetinden kaynaklanmadığını ortaya koyuyor. Üniversite kopya çekmek suç değil.”
Vahit Bıçak’ın savunmasının sona ermesinin ardından mahkeme başkanı, karar vermeyi düşündüklerini söyledi. Bıçak, vicdani kanaat meselesinden yeniden bahsederek karar verilemeyeceğini ileri sürdü ardından mahkeme başkanı “benim işimi bana mı öğreteceksin” diyerek Bıçak’a tepki gösterdi ve yarım saat ara verdi.

BIÇAK: HERKES BİR ÖĞRENCİYE KARŞI EL ELE VERMİŞ

Aranın ardından duruşma Bıçak’ın savunması ile devam etti.

Sanık tüm aşamalarda konuşarak adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunmuştur böyle bir zorunluluğu olmamasına rağmen.
Vahit Bıçak, Ceren Damar’ın sanığa hakaret ettiğini iddia etti
Sanık avukatı “herkes el ele vermiş bir öğrenciyi ömür boyu hapse atmaya çabalıyor” dedi. Ardından salondan seni de attıracağız tepkisi üzerine Avukat Bıçak, “Beni 15 Temmuz darbecileri, FETÖ’cülerin, 28 Şubat darbecileri atttıramadı içeri. Siz mi attıracaksınız? Normal bir insan “Bu genç bir hata etmiş. Hatasını da kabul etmiş. Bu genci nasıl ıslah etmeliyiz” der. “Olay ani gelişmiştir. Cinnet niteliğindedir. Baskı sonucu olmuştur bu olay. Gelecekte bu çocuk hukuk mesleğini icra etmek istiyor. Dolayısıyla ona merhamet etmek gerekli” dedi.
Ceren Damar’ın annesinin nasıl konuşuyorsun benim kızım öldü demesi üzerine Vahit bıçak” evet kızınız öldü ama arkasından ağıt yakıp, intikam almak mı gerekli olan” dedi
“Bu davada bu babaya söyleyecek çok şey var. Herkes hak ettiği gibi yaşıyor” dedi
Ardından ceren damar ın babası Mustafa damar”senin de arkadan ağıt yakacağız “ demesinin üzerine Vahit Bıçak”kayıtlara geçsin ölüm ile tehdit edildim şu an kendime gelemiyorum” dedi. Salondan büyük bir tepki geldi
Vahit bıçak ardından savunmada son rütuşlarınyapmak istediğini ve bu yüzden kararın şimdi verilmemesini talep etti. Hakim ise reddetti.
Sanık Hasan İsmail Hikmet konuşuyor: “Sanki engizisyon mahkemesindeymişiz gibi dört celsedir mahkeme sürüyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi böyle bir olayın kimsenin başına gelmesini istemem. Pişmanım diyerekte acıyı hafifletmem. Ancak ne az ne de fazla ben sadece hakettiğim cezayı almak istiyorum.”
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBET VERİLDİ
Karar: Katil Hasan İsmail Hikmet’e ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl hapis, 600 TL ceza, silahla tehdit suçundan 2 yıl hapis, sanığın ceren damar ı öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmasına