Ofisinde stajyer olarak çalışan kadın avukatlara cinsel taciz ve saldırıda bulunan avukat Muhittin Köylüoğlu’nun 141 yıla kadar hapsi istendi.

Bir stajyer avukat Twitter üzerinden @MerhabaOyku isimli kullanıcı adı ile yanında çalıştığı İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat M.K. tarafından tacize uğradığını açıklamıştı. #ÖykülerinSesiOl etiketi ile gündeme gelen olayın ardından birçok kadın avukat da M.K.’nın tehdit ve tacizlerine maruz kaldığını yazmış ve olayın ardından Köylüoğlu .59 yaşındaki avukat Muhittin Köylüoğlu, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 2019 yılında tutuklanan Muhittin Köylüoğlu hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

FARKLI YILLARDA BİRÇOK KADIN CİNSEL TACİZ VE SALDIRIYA UĞRADI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 2017, 2019 ve 2020 yıllarının değişik aylarında meydana gelen olaylara yer verildi. İddianamede müştekiler Ö. A., B.M., N.Y., F.G., S.B. ve G.Ç. farklı dönemlerde avukat Muhittin Köylüoğlu’nun ofisinde stajyer olarak çalıştıklarını ve fiziksel ve sözlü tacize uğradıklarını söyleyerek şikayetçi olduklarını beyan etti.

SUSMA HAKKINI KULLANDI

İddianamede ifadesine yer verilen Muhittin Köylüoğlu, müşteki Ö.A. yönünden susma hakkını kullanırken, diğer müştekilerin bazılarıyla onların da rızasıyla cinsel ilişkiye girdiğini, bazılarının ise iddialarının asılsız olduğunu öne sürdü.

STAJYERLERE ATILAN CİNSEL TACİZ MESAJLARI İDDİANAMEDE YER ALDI

İddianameye giren mesajlarda müştekilerden birine “İyi avukat olmak istiyorsan yatmayı bileceksin, hatta iyi bir avukat olmak benim yatağımdan geçer. Benim yatağıma girenleri ben ihya ettim. Benimle yatarsan ev, araba veririm. Bunları sana erkek arkadaşın veremez” diyerek cinsel tacizde bulunduğu aktarıldı. Avukat Muhittin Köylüoğlu’nun ayrıca yine müştekilerden birine cinsel saldırıda bulunduktan sonra, “Eğer bunları biri duyarsa senin hukuk hayatın biter. Seni hukuk camiasından silerim. Bunları ailen öğrenir, seni de okuldan alır” şeklinde tehditte bulunduğu belirtildi.

KÖYLÜOĞLU MEKTUBUNDA CİNSEL SALDIRIYI İTİRAF ETMİŞ

El yazısı ile bir müştekiye yazdığı ve iddianameye giren mektubunda ise, “Yaptığım en açık deyimiyle tecavüzdü. Üstelik bu tecavüz kabul edeyim bana o an heyecan da verdi. Tabii ki sizin için asla öyle bir şey olamaz. Aramızdaki büyük yaş farkını göz önüne alacak olursak acı verdiği de mutlak. Pişmanlık duymadım. Tecavüz ederken çok açık bir şekilde zevk aldım” dediği belirtildi. İddianamede, Muhittin Köylüoğlu’nun yazdığı bu mektupta müştekinin rızası ile ilişkiye girdiği iddiasının asılsız olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

44 YILDAN 141 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede tutuklu Muhittin Köylüoğlu’nun 6 müştekiye karşı ‘cinsel taciz’, ‘basit cinsel saldırı’, ‘tehdit’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak’, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ suçlarından 44 yıldan 141 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

YARGILANMASINA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BAŞLANACAK

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu avukat hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.