23 Ekim 2020, Cuma

“Cinsel saldırı olayını kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar”

Esra TokatBütün yazıları
dokuz8HABER Editörü

SOL Parti üyesi avukat İ.K., partide yetkili bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. Sol Parti yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise olayla ilgili disiplin sürecinin devam ettiği ifade edildi.  dokuz8HABER’e konuşan İ.K., “İlk duyulduğunda yaşam şeklim eleştirildi ve sanki benim yüzünden yaşanmış; benim suçummuş gibi davrandılar” ifadelerini kullandı.

Avukat İ.K., SOL Parti üyesi olduğu dönemde, partide yetkili olan bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. İ.K., yaşadığı cinsel saldırı olayının parti tarafından kapatılmak istendiğini ve parti içi disiplin kurullarının ise bu süreçte işlemediğini öne sürerek, “Kadın beyanını esas alan bir örgüt olmasına rağmen kendi içlerinden birisi olunca ve konumu da eğer etkiliyse bütün yaşananları, kadının mağdur olup olmaması önemsenmeden kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar” ifadelerini kullandı.

Yaşadığı cinsel istismarı duyurarak kadınların susmaması gerektiğini kaydeden İ.K., şu ifadeleri kullandı:

“Sol Parti’den kesin olarak ayrılmış bulunmaktayım. Yaşadığım cinsel saldırıdan sonra İstanbul örgütü olayı kapatmak için uğraştı. Ben ısrarcı olunca merkez adım atacağını söyledi. Şimdi pandemi bahane edilerek oyalanıyorum. Halbuki kongrelerini yapabildiler.”

“ÇOK KORKTUĞUM İÇİN BAŞLANGIÇTA KİMSEYE SÖYLEYEMEDİM”

Konuya ilişkin dokuz8HABER’e konuşan İ.K., cinsel istismara 2020’nin Ocak ayında maruz bırakıldığını iddia ederek, şöyle konuştu:

“Bu olay yaşandıktan sonra çok korktuğum için kimseye söylemedim, söylememeye de karar vermiştim. Fail zaten bana daha öncesinde duygusal birliktelik isteğinde bulunmuş ancak tarafımca her seferinde reddedilmişti. En son görüşmemizde ise çok sert bir konuşma yapmıştım ardından da örgütün gerektirdiği toplantılar dışında aynı ortamda bulunmamaya karar vermiştim. Ta ki bu olayın yaşandığı güne kadar… Ne yazık ki fail, il yemeğinin ardından topluca oturmaya gittiğimiz yere gelmişti.”

“YAŞAM ŞEKLİM ELEŞTİRİLDİ”

Yaşadığı cinsel saldırı olayını öncelikli olarak Şişli Birimi’ne ardından da partili kadınlara açıkladığını söyleyen İ.K., şöyle devam etti:

“Bir sonuç almak yerine üstüne bir de ben suçlandım yaşam şeklimden dolayı. Bana ‘Kötü bir hayat sürüyorsun, bu yüzden başına gelmiştir, seni bu çukurdan nasıl kurtaracağız? Sana nasıl yardımcı olabiliriz? Zaten aranızda da bir şey varmış’ dediler. Sanki benim yüzümden yaşanmış gibi davrandılar. Ancak ben o kişiyle evli olsam dahi rızam dışında bir şey yaşadıysam bunun bile suç sayıldığını anlatmaya çalıştım. Sonuçta burada rızaya dayanmayan bir durum söz konusu ve bunu size bildiriyorum.”

“PARTİDEN İSTİFA EDİNCE SORUŞTURMA DÜŞTÜ”

Şubat ayında yaşadığı olayı partiye bildirdiğini ifade eden İ.K., şöyle konuştu:

“Şikayetimin üzerine herhangi bir süreç başlatılmadı. İl yönetiminden benimle görüşmek istediler ancak üslupları ‘Gel de bir görüşelim derdin neymiş görelim’ şeklinde oldu. Ben de bunu samimi bulmadım, endişelendim ve görüşmeye gitmedim. Ardından ‘meseleyi biliyorsunuz ancak beni bir kez bile aramadınız. Hiçbir şey yapmadığınız için partiden istifa ediyorum’ diye mesaj attım. Bana gelen karşılık ise ‘Biz soruşturma başlatmıştık, ancak istifa ettiğin için soruşturma düştü’ şeklinde oldu.”

“KONUYU KAPATMAYA ÇALIŞTILAR, FAİLİ KOLLADILAR”

“Kadın beyanını esas alan bir örgüt olmasına rağmen kendi içlerinden birisi olunca ve konumu da eğer etkiliyse bütün yaşananları, kadının mağdur olup olmaması önemsenmeden kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar.”

“İSTANBUL ÖRGÜTÜ YAŞANANLARI SAKLAMIŞ”

Ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve avukat Onur Güneş ile iletişime geçtiğini söyleyen İ.K., “Onlar konuyla ilgili SOL Parti ile görüşünce Ankara Merkez Disiplin Kurulu Mart ayında konu ile ilgilenmeye başladı. Disiplin Kurulu benimle iletişime geçtiğinde ise onlara İstanbul Örgütü tarafından konuya dair bir bilgi verilmediği, bu yüzden de sürecin işletilmediği belirtildi. Kısacası İstanbul Örgütü bana yalan söylemiş ve olayın kapanması için Disiplin Kurulu’na yaşananları aktarmamış” diye konuştu.

“PANDEMİ SÜRECİNİN BAHANE OLARAK SUNULDUĞUNU ANLADIM”

Ankara Merkez Disiplin Kurulu’nun ardından süreci yürütmeye çalıştığını söyleyen İ.K., sözlerini şöyle sürdürdü.

“Ama onlar da bana cinsel saldırı faili erkek ile pandemi süreci nedeniyle görüşemediklerini ancak görevlerinden alındığını bildirdi. Ancak bu kişi görevinden resmi olarak alınsa bile fiili olarak devam ettiğini ben görüyordum. Ayrıca partide bu kişi ile olan arkadaşlık ilişkileri de devam ediyordu sanki cinsel saldırı olayı yaşanmamış gibi. Yüz yüze yapılan bu kongrenin dışında da online olarak toplantılara devam ediliyordu. Zaten ben de İstanbul’da olduğum için Ankara ile mail üzerinden bu süreci görüşüyordum. Onlar da fail erkek ile bu süreci online olarak yürütebilirlerdi. Disiplin Kurulu’nu yaklaşık bir hafta önce tekrar aradığımda bana yeniden pandemi nedeniyle görüşemediklerini belirttiler. Ancak daha sonrasında SOL Parti’nin ilçe kongrelerinin yüz yüze yapıldığını gördüm. Kısacası bunlardan sonra pandemi sürecinin bana bir bahane olarak sunulduğunu anladım, ardından da yaşadıklarımı sosyal medya üzerinden paylaşmaya karar verdim.”

“HERKESTEN UZAKLAŞTIRILDIM, YOKMUŞUM GİBİ BİR DURUM YARATILDI”

İ.K., bu süreçte yalnızlaştırıldığını belirterek, “Kadın beyanını esas alan ve kadın çalışmaları olan bir örgüt olmasına rağmen Nar Kadın Dayanışması da beni hiçbir şekilde aramadı. Normalde ülkede yaşanan en ufak bir olayda gruplarda tartışılır ancak bu konuda herkes sustu, kimse bir şey demedi. Bir anda herkesten uzaklaştırıldım, sanki orada mücadele veren bir kadın değilmişim, yokmuşum gibi bir durum yaratıldı. Zaten ilk olayı anlattığımda fail erkek için ‘o yapmaz’ demişlerdi sonrasında da ‘biz burada sorunlu bir şey görmüyoruz. Karşılıklı yaşanan bir şey görüyoruz’ dediler” ifadelerini kullandı.

“İSTİFA ETMEK ZORUNDA BIRAKILDIM”

SOL Parti’nin olaya ilişkin yapılan açıklamasına dair de konuşan İ.K., şu ifadeleri kullandı:

“Zaten açıklamada disiplin sürecinin ne kadar geç işletildiği itiraf edilmiş. Ben Şubat ayında şikâyetçi olmuştum. Ancak soruşturma süreci Mart ayının sonunda açıldı. Soruşturmanın açılması da Erkan Baş ve Onur Güneş’in görüşmelerinin ardından gerçekleşti. Eğer onlar görüşmeseydi bu süreç başlayacak mıydı onu bile bilmiyorum. Zaten İstanbul Örgütü 1 ay bu durumu saklıyor. Ardından da ben istifa ettim aslında istifa etmek zorunda bırakıldım. Parti dışına atıldım. Açıklamada yanlış bir şey yok tarihler vs. doğru ancak sürecin doğru yönetilmediği ve sanki ben yalan söylüyormuşum gibi bir açıklama yaptılar. Ancak şunu söylemeleri gerekliydi: ‘Biz bu süreci doğru yürütemedik, özür dileriz. Şimdi daha fazla mağdur olmamanız için ne yapılabilir?’ Bunun yerine bir de kalın kalın yazarak ‘failin görevlerinden alındığını bildirmiştik’ demişler. Partide böyle bir süreçte etkin bir soruşturma yapıldıktan sonra, kişinin örgütten atıldığı ve bunun kamuoyuna duyurulduğu bir süreç işlemesi gerekiyordu. Bu söylediklerimin hepsi partinin kendisinin öngördüğü süreç zaten. Ancak bu süreçler işletilmedi.”

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE KADINLAR BU SORUNLAR İLE KARŞILAŞIYOR”

İ.K., “Bu yaptığının hesabını vereceksin, her yerde kötülüyorsun” diye geçtiğimiz aylarda tehdit edildiğini de söyledi. “Kadının beyanını esas alan bir özne ve kadın çalışması da yapan bir özne olduğu için öncelikli olarak yaşadıklarını partiye anlattığını” kaydeden Kocabaş, somut bir sonuç alamayınca konuyu sosyal medyada paylaştığını belirtti ve sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’de her yerde kadınlar bu sorun ile karşılaşıyor. Ataerki buraya da sirayet etmiş. Kadınlar olarak aynı engeller ve duvarlarla örgüt içerisinde de karşılaşıyoruz. Müvekkillerim için bu tarz süreçleri çok daha soğukkanlı yürütürken insan kendisinde ne yazık ki böyle olamıyor. Aynı cesareti bulamıyor. O yüzden bu süreç bu açıdan da benim için çok zorlayıcı oldu.”

Son Haberler

Sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 71’e yükseldi

Türkiye genelinde 9 Ekim'den bu yana 71 kişi sahte içki nedeniyle yaşamını yitirirken, düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 457 kişiden 95'i tutuklandı. Metil alkol zehirlenmesi belirtileriyle...

160 çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan aranan erkek Fransa’da yakalandı

2000 yılından bu yana kendi kızı dahil 160'tan fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan aranan erkek, Fransa'da yakalandı. Fransız polisi, 2000 yılından bu yana 160 çocuğu...

Bakan Selçuk: Şimdiye kadar 60 bin civarında tablet dağıttık

Uzaktan eğitimle birlikte bilgisayar, tablet ve internet sorununun çok yoğun yaşandığına dair hemen hemen bütün bölgelerden haberler gelmişti. Bakan Selçuk, tablet eksikliğine yönelik çalışmalar...

BM: Libya’da kalıcı ateşkes için anlaşma sağlandı

Birleşmiş Milletler, Libya'da tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığını duyurdu. Euronews'ta yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler, Libya'daki askeri müzakerelerde tarafların "tarihi bir...

Çok Okunanlar

Bilgisayar mühendisliği öğrencisinden vaka sayısı tahmin algoritması

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ahmet Emir, Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının gizlenmesi nedeniyle tahmin algoritması geliştirdi. Türkiye'deki toplam...

Süleyman Soylu’nun konuşmalarını paylaşan yurttaş gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivas Valisi Salih Ayhan’a yönelik eleştirel paylaşımlarda bulunan Erdal Yılmaz’ın evi basıldı, terör örgütüne...

Nihat Hatipoğlu: Sokakta bira içen 4 genç kızımızı görünce hayretler içinde kaldım

Televizyonlarda yaptığı dini programlar ve AKP'ye yakınlığı ile bilinen İlahiyatçı Nihat Hatiopğlu bu defa ise genç kadınlara ilişkin söyledikleri...

İstanbul için yeni salgın tedbirleri kararlaştırıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'daki Covid-19 vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40'ına, Ankara'nın 5 katına ulaştığını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin...

Çocuğa cinsel istismarda bulunan Metro Turizm muavini tutuklandı

Metro Turizm'in yolcu otobüsünde seyahat eden 17 yaşındaki E.H. isimli çocuğu istismar eden muavin Hüseyin Ç., Keşan ilçesinde polis...

Koronavirüs aşı deneylerine gönüllü katılan doktor hayatını kaybetti

Oxford koronavirüs (Covid-19) aşı denemelerine katılan Brezilya'dan bir gönüllü doktorun yaşamını yitirdiği açıklandı. Brezilya Ulusal Sıhhi Gözetim Ajansı, Oxford koronavirüs...

Erdoğan karar verdi: Dokuz ilde ‘acele kamulaştırma’ kararı

Ankara, İstanbul, Hatay, Gaziantep, Mersin, Kilis, Kastamonu, Diyarbakır ve Amasya'da gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar...

Kardeşi tarafından öldürülen Melek Aslan’ın cenazesini ailesi reddetti

Diyarbakır'da kardeşi Mustafa Aslan tarafından öldürülen Melek Aslan'ın cenazesi ailesi tarafından teslim alınmadı. Diyarbakır'da kardeşi Mustafa Aslan tarafından öldürülen Melek Aslan'ın cenazesi ailesi...

Ermenistan ordusu Serdar Ortaç’ı “öldürdü”

Ermenistan Kamu Radyosu internet sitesinde yayınlanan 'Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı' başlıklı haberinde popçu Serdar Ortaç'ın fotoğrafını kullandı. Azerbaycan...

Metro Turizm’de 17 yaşındaki çocuğa cinsel istismar

Metro Turizm’e ait otobüste seyahat eden 17 yaşındaki çocuk, yan koltukta kendisini izleyerek cinsel istismarda bulunan muavini cep telefonuyla...

Gözden Kaçmasın