Ankara’da sahibi olduğu hayvan hastanesinde veteriner hekim olarak çalışan Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bıraktığı suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin köpeğe uygun olmayan tedavi yaptığı gerekçesiyle 3 ay meslekten men edildiği ortaya çıktı.

Ankara’da sahibi olduğu hayvan hastanesinde veteriner hekim olarak çalışan Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bıraktığı suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili, gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ancak savcılık tarafından re’sen tahliye edilmişti.
Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan Bilgili hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açıldı. Bilgili, delilleri yok etmek amacıyla ona yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ve Ç.B’nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un, Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaları sürüyor.

BİLGİLİ’YE 3 AY MESLEKTEN MEN CEZASI

25 Kasım’da yapılacak duruşma öncesinde Bilgili’nin, köpeğe uygun olmayan tedavi yaptığı gerekçesiyle ‘meslekten men cezası’ aldığı ortaya çıktı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin, 10 Şubat 2020 tarihli toplantısında Bilgili’ye 3 ay meslekten men cezası verilmesine karar verildi.

BİLGİLİ’NİN İFADESİ VE OTOPSİ RAPORU ARASINDA TUTARSIZLIK

Karar metninde, Bilgili’nin ifadesi ile otopsi raporundaki tespitler arasındaki tutarsızlığa dikkat çekildi. Bilgili’nin köpeğin tedavisi için iki bacağa vida uygulandığını beyan ettiği; ancak otopsi raporunda sadece sağ bacakta vida tespit edildiği ifade edilerek, “Muhakkik raporunda ve Prof.Dr. Hasan Bilgili’nin ifadesinde iki bacağında vida uygulandığı beyan edilmesine rağmen necropsi (otopsi) raporunda sadece sağ bacakta ve femurda vida tespit edilmiş olması, bu beyanların doğru olmadığını göstermektedir.”

“ÇIKAR SAĞLAMAK AMACIYLA USULE UYGUN OLMAYAN TEDAVİ”

“Dolayısıyla Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin çıkar sağlamak amacıyla bilerek usule uygun olmayan tedavi yapmak suçunu işlediği anlaşılmıştır. Tarafınıza Türk Veteriner Hekimleri Birliği Uygulama Yönetmeliğinin 116/c-2 fıkrası gereğince ‘3 ay meslekten men’ cezası verilmesine karar verilmiştir” denildi.