Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 17 yaşındaki Z.Ç.’ye cinsel saldırıda bulunmaktan tutuklanan amca Osman Ç., yargılandığı Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

İsviçre’den 2 Temmuz 2020’de misafir olarak Mardin’in Kızıltepe ilçesine gelen 17 yaşındaki Z.Ç.’ye cinsel saldırıda bulunmaktan tutuklanan amcası Osman Ç., yargılandığı Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

DNA TESPİT EDİLDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre; savcılık tarafından hazırlanan iddianamede yer verilen olay yeri inceleme raporunda Z.Ç.’nin ifadelerinde saldırının yaşandığı yere ilişkin verdiği bilgilerin örtüştüğü belirtilirken, hazırlanan Kriminal Uzmanlık Raporunda da Osman Ç.’nin odasından alınan numunelerin Osman Ç. ve Z.Ç.’nin DNA’sı ile uyumlu olduğu kaydedildi.

CİNSEL SALDIRI FAİLİNİN SERBEST BIRAKILMA GEREKÇESİ: “KAÇMA ŞÜPHESİ YOK”

Osman Ç, Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “mağdur” olduğunu ileri sürüp, ailesinin “perişan” olduğunu ve kendisinin “kurban seçildiğini” iddia etti. Savcı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Ancak mahkeme heyeti, sanığın “delillerin toplanmış olması, kaçma şüphesi olmaması, delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, taraflar üzerinde baskı yapma gibi davranışlarının olmaması” gibi gerekçelerle tahliyesine karar verdi.

“DELİLLER TUTUKLU YARGILANMASINA YETERLİ”

Z.Ç.’nin avukatları, karara itiraz edeceklerini belirtti. Dosyadaki delillerin Osman Ç.’nin tutuklu yargılanmasına yeterli olduğunu söyleyen avukatlar, üst mahkemenin alacağı kararla yanlıştan dönülmesini beklediklerini ifade etti.

CİNSEL SALDIRIYA UĞRAYAN ÇOCUK, İKİ KEZ İNTİHARA KALKIŞTI

Z.Ç.’nin ablası Pervin Şişman, tahliye kararının yanlış olduğunu dile getirerek, kardeşinin olaydan sonra iki kez intihara kalkıştığını söyledi. Osman Ç.’nin tahliye edilmesinden sonra kardeşinin 3’üncü kez intihara kalkıştığını belirten Şişman, Z.Ç.’nin hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını ifade etti.

“BU NASIL BİR ADALET?”

“Bu nasıl ülke? Adalete sığındık, güvendik” diyen Şişman, karar ile birlikte hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi. Şişman, “Bir tecavüzcüyü nasıl bırakırlar, bu nasıl bir adalet?” diye sordu.

“ÖLMESİNİ Mİ BEKLİYORLAR?”

Adalet taleplerinin devam ettiğini ve başka kadınların benzer durumlarla karşı karşıya kalmamasını istediklerini sözlerine ekleyen Şişman, “Kardeşimin ölmesini mi bekliyorlar?” diye konuştu. Z.Ç. gibi binlerce çocuk ve kadının tecavüze uğradığını hatırlatan Şişman, bu kararla birlikte adalete olan inancını yitirdiğini vurguladı.
Tecavüze uğrayan çocukların yaşadıkları travmayı uzun yıllar atlatamadıklarını anımsatan Şişman, Osman Ç.’nin tutuklu yargılanmasını ve hak ettiği cezayı almasını istedi.