Okul öncesi dönem çocukları için hazırlanan ve kitapçılarda, internet sitelerinde, hatta marketlerde bile satılan “Ben bir kahramanım” ve “Ben Bir Sihirbazım” adlı kitaplarda pedofili, cinsel istismar ve şiddeti özendiren ifadeler yer alıyor. “Ben Bir Kahramanım” kitabında “Popo diye bağırdı babam, Kemiköcüsü çocuk poposuna bayılır”, “Sende iki parça popo var, Bir kanadını verirsen ne olur ki!?” gibi cinsel istismarı özendiren ifadeler yer alırken ayrıca “Bahçede bir ceset var”, “insan çorbası”, “Bir şamar, bir de tekme attım”, “Kulağına tükürdüm”, “Kafasının üstünde zıpladım” gibi şiddeti özendirici ifadeler yer almakta. Bir diğer kitap olan “Ben Bir Sihirbazım”da ise “Yetim bir kız çocuğunu testereyle kesme numarası” gibi ifadeler yer alıyor. Konu ile ilgili dokuz8HABER’e konuşan Çocuk Gelişim Uzmanı Esin Onarıcı, bu ifadelerin çocuklarda çevreye güvensizlik yaratacağı ve sosyal yaşamlarını etkileyebileceği yorumunda bulundu.

Büyülü Fener Yayınlarına ait “Ben Bir Kahramanım” ve “Ben Bir Sihirbazım” adlı çocuklar için hazırlanan iki kitapta skandal ifadeler yer alıyor.
“Ona vurdum, ittirdim, çimdikledim ve ısırdım. Parmağımı gözüne soktum. Merdivenden yuvarladım. Ona bir yumruk, bir dirsek, bir şamar, bir de tekme attım”, “Kulağına tükürdüm”, “Kafasının üzerinde zıpladım”, “Baba, sandığa gir!’ , ‘Ya sonra?’ diye sordu babam. ‘Sonra seni ikiye keseceğim”, “Sandığa yetim bir kız çocuğu koy. Kapağı kapat. Testereyi al. Sandığı ortadan ikiye kes. Yetim kız çocuğu ortadan ikiye bölündü”, “Bahçede bir ceset var. Ölüyü toprağa göm” gibi şiddeti özendirici ifadelerin yer aldığı kitap birçok zincir markette, birçok popüler kitapçı zincirinde ve çevrimiçi kitapçılarda kolaylıkla bulunabiliyor. Kitapta ayrıca “Kemiköcüsü çocuk poposuna bayılır” ifadesinin yer aldığı sayfada çocuk figürünün kıyafetsiz çizimi de yer almakta.

ONARICI: “ÇOCUKLAR VE YETİŞKİNLER İÇİN İSTİSMAR NORMALLEŞTİRİLİYOR”

Büyülü Fener Yayınları arasında ‘Çocuk Dizisi’ olarak sunulan kitabın yazarı ise Hollandalı Ted Van Lieshout.
“Popo” diye bağırdı babam, “Kemiköcüsü çocuk poposuna bayılır”, “Çocuk poposu yemeye bayılırım.  Sende iki parça var, Bir kanadını verirsen ne olur ki!?” ifadelerinin yer aldığı kitapları değerlendiren Çocuk Gelişim Uzmanı Esin Onarıcı, “Bu ifadeler ile hem çocuklar hem yetişkinler için istismar normalleştiriliyor. Çocuklar için kitap seçimi yaparken ebeveynlerin çocuktan önce kitabı okuması ve içeriğinin çocuklar için uygun olup olmadığına emin olması gerekiyor. Yayınevlerinde çocuk kitaplarını inceleyen editörler bu süreçte çocuk gelişimciler ile birlikte çalışması gerekmektedir. Bu tarz şiddeti, istismarı, pedofiliyi özendiren içerikte kitaplar ile karşılaşan ebeveynler durumu görmezden gelmek yerine gerekli yerlere şikayette bulunmalı” dedi.

ÇOCUKLARDA ÇEVREYE GÜVENSİZLİK OLUŞABİLİR

Kitapta yer alan ölüm ve ceset kavramları hakkında konuşan Onarıcı,”Ölüm kavramını uzmanlar bile çocuklar ile defalarca düşünerek konuşurken, kemiklerden çorba yapmak, bahçede cesetlerin olması gibi gelişi güzel bir şekilde kitapta yer alması çocukların ölüm, cesetler, karanlık gibi konularda çeşitli korkular geliştirmelerine sebep olabilir. Okul öncesi dönem çocuklarında soyut düşünce gelişmediği için ölüm gibi kavramları anlamakta zorlanırlar.  Bu yüzden canavar, hayalet, ceset vb. kavramlar bu dönemdeki çocuklar için korkutucu hale gelebilir” dedi. Onarıcı ayrıca, “Kitapların okunabileceği çağlardaki çocuklarda özel korkular gelişebilir. Bu kitaplarda yer alan kavramlar çocuğu korkutur. Bu daha sonrasında çocukta uykusuzluğa, gece uykusuna dalmakta zorluğa, anne ve baba ile uyuma alışkanlığına, karanlıktan korkmaya, çevreye güvensizliğe yol açabilir. Ayrıca bu korkulardan dolayı çocuklarda altına ıslatma davranışları da görülebilir” yorumunu yaptı.
Kitapta yer alan diğer skandal ifadeler şu şekilde: