TOPLUMSAL CİNSİYET

Dilek Çakır’dan çağrı: Kadınlar dayanışabilir kimseden korkmayın

İstanbul’da yaşayan ve iki çocuğu boşanmak üzere olduğu eşi tarafından öldürülen Dilek Çakır, “Hiçbir kadın korkmasın. Kadınlar susmasın” çağrısında bulundu. 
İstanbul’un Maltepe ilçesinde yaşayan Ali Yardım, 2 Ocak tarihinde 2 ve 4 yaşlarındaki kız çocuklarını silahla vurarak öldürmüştü. Ali Yardım’dan ayrılma sürecinde olan ve sığınma evinde kalan çocukların annesi Dilek Çakır, cinayetin ardından yaptığı açıklamada, defalarca savcı ve polise başvurduğunu belirtmişti.

“BU YAŞANANLARDAN HERKES SORUMLUDUR”

Dilek Çakır yaşanan olayın ardından evliliği boyunca şiddet gördüğünü, tehdit edildiğini, Yardım’ın kendisini öldürmeye çalıştığını bu sebeple koruma kararı aldığını fakat “bu katliamın göz göre göre geldiğini” ifade etmişti. Uzaklaştırma kararına rağmen babalarına çocukları görme ve kalma izni verildiğini söyleyen Çakır, “Bu yaşananlarda herkes sorumlu. 70 milyon sorumlu. Ailesi de biliyordu onu. Daha fazla uğraşılabilirdi. Şikayetlerim görülebilirdi. Uygulamada problem var” diye konuştu.

Ekmek ve Gül’den Hilal Tok’a konuşan Dilek Çakır, sesi duyulmayan her kadın için sesini yükseltmeye devam edeceğini söyleyerek, kadınlara çağrı yaptı.

“CEVAP ALINMAYACAĞI MÜCADELE EDİLMEYECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR”

Kadınlar için sesini yükseltmeye devam edeceğini vurgulayan Çakır, şöyle konuştu:

“Bunları yaşayanlar polise gitsin, savcıya gitsin, sığınmaevine gitsin. Evet, ben gittim bir cevap bulamadım ama bu cevap alınmayacağı, mücadele edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Her ne gerekiyorsa yapsınlar. Benim de elimden gelen bir şey varsa ben de yaparım. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Keşke Elif’im, Hira’m geri gelse… Benim şu anda konuşmamın tek sebebi, başka Elifler, Hiralar ölmesin diye”

Kadınların yetkili yerlerden cevap alana kadar bu konularda mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Dilek Çakır, “Kadınlar dayanışabilir. İnsanlar birleşsin. Korkmayın hiç kimseden, hiçbir şeyden korkmayın” dedi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video