28 Eylül 2020, Pazartesi

dokuz8HABER derledi: İstanbul Sözleşmesi hedef; son bir haftada en az 6 kadın erkeklerce öldürüldü

İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin hedef haline geldiği şu günlerde, dokuz8HABER olarak son bir haftada yaşanan kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti ve çocuk istismarlarını derledik.

dokuz8HABER olarak son bir haftada yaşanan kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti ve çocuk istismarlarını derledik.

Buna göre 30 Temmuz ve 5 Ağustos arasında, en az 6 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Mardin’de son 45 günde en az 7 kadın ‘intiharı’nın yaşandığı ortaya çıktı. Üzerine kuma getirdiği resmi nikahlı eşini öldüren erkeğe ‘haksız tahrik ve iyi hal’ indirimi verildi. Kadına şiddet uygulayan ve ‘öldü’ sanıp bırakan erkek hakkında ‘bayram tatili’ gerekçesiyle işlem yapılmazken bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan fail hakkında ise 2 yıl sonra dava açıldı.

Bütün bunlar sadece son bir haftada yaşanırken İstanbul Sözleşmesi, AKP tarafından tekrar tekrar hedef haline getiriliyor. Ancak ‘Toplumsal Cinsiyet’ kavramının tanımını yapan ilk uluslararası sözleşme olma özelliği taşıyan İstanbul Sözleşmesi, kadınların yaşam hakkının korunması için oldukça önemli. Peki son bir haftada İstanbul Sözleşmesi’ne kimler destek verdi? İstanbul Sözleşmesi’ni kimler hedef haline getirdi? Derlememizin son bölümünde de kişi ve kurumların İstanbul Sözleşmesi’ne dair yaptığı bu açıklamalara yer verdik.

SON 1 HAFTADA YAŞANAN KADIN CİNAYETLERİ

Süheyla Yılmaz isimli bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü. Süheyla Yılmaz’ı öldüren erkek, kadının anne ve babasını da yaraladı.

Niğde’de 28 yaşındaki Süheyla Yılmaz isimli bir kadın eski eşi Burak Kahraman tarafından öldürüldü. Katil Burak Kahraman, Süheyla Yılmaz’ın anne ve babasını da yaraladı.

Süheyla Yılmaz isimli bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü

Boşanma aşamasında olduğu kadını sokak ortasında öldürdü

Balıkesir’de Yonca Tatarka isimli bir kadın boşanma aşamasında olduğu Sercan Tatarka isimli erkek tarafından öldürüldü.

Boşanma aşamasında olduğu kadını sokak ortasında öldürdü

Osmaniye’de Mehmet Altun isimli erkek, evli olduğu Fatma Altun’u öldürdü

Osmaniye’de Mehmet Altun isimli erkek, evli olduğu kadın Fatma Altun’u vurarak öldürdü. Mehmet Altun, Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Osmaniye’de Mehmet Altun isimli erkek, evli olduğu Fatma Altun’u öldürdü

Boşanma aşamasında olduğu kadını öldürdü, annesine şiddet uyguladı

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 38 yaşındaki Ali Yavuz, boşanma aşamasında olduğu 28 yaşındaki Sevgi Yavuz’u öldürdü.

Boşanma aşamasında olduğu kadını öldürdü, annesine şiddet uyguladı

‘Düştü’ dediği kız arkadaşını şiddet uygulayarak öldürdüğü ortaya çıktı

Antalya’da, 31 yaşındaki Gökhan Ç.’nin “Düştü” dediği 30 yaşındaki kız arkadaşı Hatice Şimşek’i şiddet uygulayarak öldürdüğü ortaya çıktı.

‘Düştü’ dediği kız arkadaşını şiddet uygulayarak öldürdüğü ortaya çıktı

Boşanmak isteyen kadını öldürdü: “Seni sevmiyorum’ deyince sinirlendim”

Ankara Keçirören’de 20 yaşındaki Emine Yanıkoğlu, çocuk yaştayken evlendiği ve 3 yıl sonra boşanmak istediği Soner Yanıkoğlu tarafından öldürüldü.

Boşanmak isteyen kadını öldürdü: “Seni sevmiyorum’ deyince sinirlendim”

Üzerine kuma getirdiği resmi nikahlı eşini öldüren erkeğe ‘haksız tahrik ve iyi hal’ indirimi

Şanlıurfa’da, resmi nikahla evli olduğu bir kadın olmasına rağmen bir başka kadınla daha birliktelik yaşayan İsmail Kiraz, resmi nikahlı eşini döverek öldürdü. İsmail Kiraz’a, istinaf mahkemesi tarafından ‘haksız tahrik ve iyi hal’ indirimi verildi.

Üzerine kuma getirdiği resmi nikahlı eşini öldüren erkeğe ‘haksız tahrik ve iyi hal’ indirimi

Mardin’de son 45 günde 7 kadın “intiharı” yaşandı

Kadınlar, “Bu intihar vakalarının erkek egemen zihniyetinden kaynaklandığını biliyoruz. Bir kadını daha kaybetmeye tahammülümüz kalmadı” diyerek #İstanbulSözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

Mardin’de son 45 günde 7 kadın “intiharı” yaşandı

SON BİR HAFTADA YAŞANAN KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE TEHDİT

Hakkında uzaklaştırma kararı olan erkek, kadını yaralamasına rağmen ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Yaralanan kadın, “Benim can güvenliğim yok, tutuklanması için ölmem mi gerekiyor?” diyerek karara tepki gösterdi.

Hakkında uzaklaştırma kararı olan erkek, kadını yaralamasına rağmen serbest bırakıldı

Kadına şiddet uygulayan ve ‘öldü’ sanıp bırakan Hüseyin Bengi hakkında ‘bayram tatili” gerekçesiyle işlem yapılmadı

Şiddete uğrayan Hatice Bengi ve kızı Güllü Bengi’ye “3 gün kendinizi güvende tutabilecek bir yer bulun saklanın” denildi.

Kadına şiddet uygulayan erkek hakkında “bayram tatili” gerekçesiyle işlem yapılmadı

Dünyaca tanınmış model Türkiye’de güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradı

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk ve arkadaşları, İzmir Çeşme’de bir kulübün güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini iddia etti. Daria Kyryliuk, maruz kaldığı şiddeti gösteren fotoğrafı da sosyal medya hesabından yayınladı.

Dünyaca tanınmış model Türkiye’de güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradı

Kadına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı

Mardin’de kadını şiddete uygulayan Serhat Çalgıcı, bir gün sonrasında gözaltına alındıktan sonra ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kadına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı

Boşandığı erkek tarafından ölüm tehditleri alan Seyhan Önem, sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışıyor

Seyhan Önem: “Bu ay öldürülen 37. ya da 38. kadın olmak istemiyorum” “Şikayetlerimi yaptım. Ailemde şikayetçi oldu. Şahıs hala ifade vermeye bile gitmemiş.”

“Bu ay öldürülen 37. ya da 38. kadın olmak istemiyorum”

ÇOCUĞA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMAR

Çocuğu cinsel istismara maruz bırakan fail hakkında 2 yıl sonra dava açıldı

İskenderun’da çocuğuyla oyun oynayan bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan fail İ.B. hakkında, olaydan iki yıl sonra dava açıldı.

Çocuğu cinsel istismara maruz bırakan fail hakkında 2 yıl sonra dava açıldı

 

SON BİR HAFTADA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE KİMLER DESTEK VERDİ?

Firmalardan destek açıklaması geldi

Koç Holding’in başlattığı açıklama furyasına farklı sektörlerde olan pek çok firma katıldı. Sözleşmeye destek açıklaması yapan tüm şirketler ise, Koç Grubu, Sabancı Vakfı, Eczacıbaşı Topluluğu, Borusan, Yaşar Holding, MV Holding, SBK Holding,  Gedik Holding, Ekol Lojistik, Boyner Grubu, Penti, Koton, Zorlu Grubu, Gama Holding, Doğan Holding, Tekfen, GittiGidiyor, Biesse, Yeşim Tekstil, İpragaz, Anel Grup, Oxxo, Eker ve Yataş oldu. Sözleşmeye destek açıklaması yapan iş dernekleri ise, TÜSİAD, TÜRKKONFED, PERYÖN İnsan Yönetimi Derneği, GYİAD Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği oldu.

İstanbul Sözleşmesi’ni hangi firmalar destekliyor?

Uluslararası Af Örgütü, “İstanbul Sözleşmesi’nin terk edilmesi değil nasıl eksiksiz uygulanacağı tartışılmalı” çağrısı yaptı.

Af Örgütü temsilcileri, yarın ülke çapında gerçekleşecek protestoları gözlemlemek için İstanbul Kadıköy’deki eylemde olacak.

Af Örgütü’nden İstanbul Sözleşmesi çağrısı

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasını değil, uygulanmasını talep ettiklerini belirten TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, #İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz sözünü sahipleniyor, bu sözü büyütmek için tüm meslektaşlarımıza çağrı yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

AKP Milletvekili Canan Kalsın: Sözleşmeden çıkalım diye bağıranlar öldürülen kadınlar için ne yapmayı düşünüyorlar?

AKP’li Canan Kalsın, partisi tarafından İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yapılan yorumlara tepki gösterdi.

AKP Milletvekili Kalsın: Sözleşmeden çıkalım diye bağıranlar öldürülen kadınlar için ne yapmayı düşünüyorlar?

KADEM’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: “Aileyi dağıtmaz, mağduru korur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığını yaptığı KADEM, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik eleştirilere dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu tür zorbalıklara maruz kalan bir insanın yaşadığı şiddetten kurtulması için imkân sağlamak ailelerin yatak odasına karışmak değil, İslami öğretideki karşılığıyla mazluma yardım etmek olarak nitelenmelidir” denildi.

KADEM’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: “Aileyi dağıtmaz, mağduru korur”

EŞİK’ten iktidara çağrı: “Sözleşme’den çekilmeyin”

Eşitlik İçin Kadın Platformu, hükümete İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeme çağrısı yaptı. Platform, çekilme durumunda yaşanacak şiddetten AKP’nin sorumlu olacağını vurguladı.

EŞİK’ten iktidara çağrı: Sözleşme’den çekilmeyin

Samsunspor’dan #İstanbulSözleşmesi’ne destek açıklaması

“Atamızın kadına verdiği yüksek değeri temel değerimiz olarak görüyoruz ve kadın erkek eşitliğinin her zaman savunucusu olacağız.”

Samsunspor’dan İstanbul Sözleşmesi’ne destek

İstanbul Sözleşmesi, ‘İstanbul’ dışına çıktı Dünya’nın gündemi oldu

Nicole Kidman, Christina Aguilera ve oyuncu Jessica Biel gibi Dünyaca ünlü isimler #İstanbulSözleşmesiYaşatır ve #challengeaccepted etiketleri ile sosyal medyada paylaşım yaptı.

İstanbul Sözleşmesi, ‘İstanbul’ dışına çıktı Dünya’nın gündemi oldu

SON BİR HAFTADA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ KİMLER HEDEF HALİNE GETİRDİ?

İstanbul Sözleşmesinden çekilme fikrinin akıl hocaları: “Mayınlı alana girdiğimizi farkettik, çekiliyoruz”

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması için Erdoğan’a rapor sunan Türkiye Düşünce Platformu, “Mayınlı alana girdiğimizi fark ettik, çok yorulduk, çekiliyoruz” açıklaması yaptı.

“Mayınlı alana girdiğimizi farkettik, çekiliyoruz”

Onlarca çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı Ensar Vakfı, çocukları ve kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı

Karaman’da onlarca çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı Ensar Vakfı, çocukları ve kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı. Vakıf yaptığı açıklamada “Evliliğe dayanmayan aile kavramının kabul edilmesi mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

Onlarca çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı Ensar Vakfı, İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı

Cübbeli Ahmet’ten #İstanbulSözleşmesi çağrısı

“İstanbul Sözleşmesi”ne gereken tepkiyi vermezsek yarın çoluk çocuğumuzu eşcinsellikten kurtaramayız ve bunun vebalinin altından kalkamayız.”

Cübbeli: İstanbul Sözleşmesi’ne tepki vermezsek çoluk çocuğu eşcinsellikten kurtaramayız

Gerici Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara ‘fahişe’ dedi

Gerici Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, İstanbul Sözleşmesini savunan muhafazakar kadınlara karşı “AKP’nin papatyaları” ve “fahişe” dedi.

Gerici Dilipak, İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara ‘fahişe’ dedi

Son Haberler

HDP’li Ayhan Bilgen: “Yargılandığım tüm dosyalar Zekeriya Öz ve ekibine ait”

'Kobane eylemleri'ne yönelik soruşturmada gözaltına alınan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, "Bu hafta boyunca yargılandığım tüm dosyaların dinleme ve hazırlıkları Zekeriya Öz ve...

Yurt dışı kaynaklı 33 yasadışı bahis sitesine Türkiye’den erişim engeli

Yasadışı yayın yaptığı belirlenen 33 bahis sitesine, Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı ve BTK koordinasyonu ile erişim engeli getirildi. Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Kaçakçılık ve...

Çevre Bakanı’ndan Salda Gölü açıklaması: “Beyaz Adalar’da yüzülmeyecek”

Bakan Murat Kurum, Salda Gölü’nün, ‘Beyaz Adalar’ bölgesinin endemik türlere ev sahipliği yapan ve göle rengini veren yapıların kuluçka merkezi olduğunu belirterek 15 Ekim’den...

Koronavirüs tedavisi gören Bülent Arınç ve eşi taburcu edildi

Koronavirüse yakalanan Bülent Arınç, eşiyle birlikte taburcu edildiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalandığını duyuran Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, "18 günlük tedavi sürecinin sonunda bugün...

Çok Okunanlar

“İsimsizler Hareketi” operasyonunda gözaltına alınanlardan 12 kişi serbest

"İsimsizler Hereketi" operasyonda gözaltına alınan 18 kişiden 12'si serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlardan 3'ü adli kontrol şartı ile bırakılırken 3...

Hollywood yıldızı 48. yaşını çıplak pozla kutladı

Hollywood'un ünlü ismi Gwyneth Paltrow 48 yaşını sosyal medyaya attığı üstsüz fotoğrafı ile kutladı. Gwyneth'in bu fotoğrafına kızı dahil...

Şanlıurfa’da hatalı basım banknotu bir vatandaş fark etti

Şanlıurfa'da bir süredir kendisinde bulunan ve sahte olduğunu düşündüğü parayı bankaya götüren vatandaş, banknotun "hatalı basım" olduğunu öğrendi. Şanlıurfa'da bir...

TTB’de seçim sona erdi: Etkin Demokratik TTB Grubu kazandı

TTB Merkez Konseyi seçimlerinde, Etkin Demokratik TTB Grubu’nun başkan adayı Şebnem Korur Fincancı ile Bağımsız Hekimler Birliği’nin başkan adayı...

Hande Erçel’in ‘Bazlama surat’ davasında ret kararı

Sosyal medyada fotoğrafının paylaşıp 'Bazlama surat' diye yorum yapan Lütfü Alp Kılınç'a 15 bin TL'lik manevi tazminat davası açan...

Erdoğan’ın açılışını yaptığı fabrikanın sahibi: 45 yıldır faaliyetteyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni’ diye açılışını yaptığı fabrikaların büyük bölümünün daha önceden açıldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan,...

Bir ‘nokta atışlı’ öğretim görevlisi ilanı daha!

YÖK Başkanı'nın üniversitelere yazı göndererek 'özel şartlar' konusunda yaptığı uyarıya rağmen bir Üniversite daha özel şartlarla öğretim görevlisi ilanı...

Kalaycı: 15 Temmuz başarılı olsaydı, ülkenin başına getirilecek isim belliydi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Kalaycı, "FETÖ'nün siyasi ayağına girilmedi. FETÖ ile...

Prof. Hasan Onat koronavirüsten hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi Hasan Onat koronavirüs (Covid-19) tedavisi gördüğü hastanede kalp krizi nedeniyle yaşamını...

Mansur Yavaş: “Bana iftira atan Kesgin’in bilgisayarında çocuk pornosu bulundu”

31 Mart yerel seçim öncesi sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamaları ile hakkında açılan davadan beraat eden...

Gözden Kaçmasın