Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşayan Emre Yıldır’a sistematik cinsel istismarda bulunarak yaşamına son vermesine neden olan Vedat Tarhan’ın tutuklu yargılandığı davanın 7’nci duruşması bugün görüldü. Cinsel istismar faili Tarhan’a 26 yıl hapis cezası verildi.

Akrabası Vedat Tarhan’ın yıllarca sistematik cinsel istismarına maruz kalan ve geçen yıl yaşamına son veren üniversite öğrencisi Emre Yıldır’ın ölümüne ilişkin davanın 7’nci duruşması bugün görüldü. Cinsel istismar faili Tarhan’a 26 yıl hapis cezası verildi.

“BUGÜN GÜNEŞ EMRE İÇİN DOĞDU”

Kararın ardından açıklama yapan Emre Yıldır’ın ablası Derya Gür, “Bugün güneş Emre için doğdu. Bu adamın bu cezayı bu istismarı ve tecavüzü işlediği artık kesin ve net. Ses kaydını yüce heyet kanıt olarak kabul etmiştir. Tabii ki ağırlaştırılmış müebbet istiyorduk ama yüce heyet sağolsun bugün bizi dinledi. Kardeşim rahat uyuyacak artık” dedi.

‘”ADALET SAĞLANDI”

Emre’nin ailesinin avukatı Merve Uçanok, sanık hakkında indirim uygulanmadan 26 yıl hapis cezası verildiğini kaydederek, “Sanığın tutukluluk hali de devam ediyor. Evet biz mutluyuz, çünkü suçun sanık tarafından işlendiğinin tespiti ve sanığın cezalandırılması bizim önemliydi ve bu oldu. Biliyorsunuz Emre hayattayken başlatmıştı bu hukuk savaşını ve annesine, ‘anne ben kirlendim, yıkanıyorum, yıkanıyorum ama temizlenemiyorum’ diyordu. ‘Anne, benim için artık güneş doğsun’ diyordu. ‘Anne artık adalet sağlansın’ diyordu. Evet bugün adalet sağlandı. Geç oldu belki ama bugün adalet sağlandı. Emre aramızda yok belki ama bugün adalet sağlandı. O yüzden Emre’miz mezarında rahat uyusun ve bu dava bütün mağdur çocuklara umut ışığı olsun. Bunu canı gönülden diliyorum” dedi.
Emre Yıldır’ın annesi Hülya Oya Yıldır, yargılama sürecinde yanlarında olan herkesi teşekkür ederek, “Yavruma artık güneş doğacak, yatağında rahat yatacak” dedi.

İNTİHAR ETMEDEN ÖNCE AİLESİNE ANLATMIŞTI

İntihar etmeden 1 ay önce ailesine, 2002- 2003 yıllarında evlerinde kalan Vedat Tarhan’ın 2011 yılına kadar kendisine cinsel istismarda bulunduğunu açıklayan Emre Y.’nin, sanık ile yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeye ait ses kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu, ancak dilekçenin intihardan sonra işleme koyulduğu ortaya çıkmıştı.

NE OLMUŞTU?

“Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla Emre Yıldır’ı 9 yıl boyunca istismara maruz bırakan bulunan Vedat Tarhan, Emre Yıldır’ın intiharından 2 gün sonra yani 1 Mayıs 2019’da tutuklandı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Vedat Tarhan ilk duruşmada 8 Ağustos 2019’da tahliye edildi.
Tahliyeden 9 gün sonra Edirne Cumhuriyet Savcısı mahkemeye tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması talebiyle yazı gönderdi ve 2 gün sonra yakalama kararı çıkarılarak aynı gün Çanakkale’de kaçmaya çalışırken Vedat Tarhan tutuklandı.