Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBT+ bireylere yönelik nefret söylemi içeren hutbesine yönelik tartışmalar sırasında Almanya’da, kalp hastalıkları uzmanı Metin Çakır’ın sosyal medya hesabından eşcinselliği ve transeksüelliği ‘hastalık’ olarak nitelendirmesinin ardından görevinden alındığı belirtildi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Karlsruhe’deki Helius kliniğinde kalp damar cerrahı olarak görev yapan Metin Çakır, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBT+ bireylere yönelik nefret söylemi içeren hutbesine dair tartışmaların devam ettiği sırada sosyal medya hesabından, ”Bir hekim olarak eşcinselliğin, transseksüelliğin hastalık olduğunu belirtmek isterim” paylaşımında bulundu.

GÖREVDEN ALINDI

Bunun üzerine sosyal medyada, hakkında linç kampanyası yürütülen Çakır, paylaşımını sildi ve hesabını da kapattı. Helius kliniğinden Alman medyasına yapılan açıklamada ise Çakır’ın görevden alındığı bildirildi. Açıklamada, ”Çalışanımızla oturup geçici olarak görevden ayrılmasını kararlaştırdık. Tabib odası ile durumu inceleyip bir değerlendirmede bulunacağız. Kendisi 20 yıldır hastanemizde görev yapıyor” ifadeleri kullanıldı.

“ERDOĞAN’IN DİNİ TEMSİLCİSİNDEN İLHAM ALDINIZ MI?”

Alman Bild Gazetesi ise olayla ilgili, ‘Erdoğan’ın dini temsilcisinden ilham aldınız mı?’ ifadelerine yer verdiği haberinde, salgın hastalıkların nedeni ile ilgili insanlık ve bilim dışı sözler sarfeden Ali Erbaş’tan ise” Aynı zamanda Almanya’da yüzlerce Türk imamının şefi olan dini otorite başkanı ‘Diyanet’” diye bahsetti.