TOPLUMSAL CİNSİYET

Eşi tarafından öldürülen Demirok için ailesi taziye kurmayınca kadınlar taziye kurdu

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde, Melike Demirok, 14 Ocak tarihinde eşi Gökhan Demirok tarafından öldürüldü. Öldürülen Demirok’un, öldürülmeden bir gün önce karakola başvurduğu ortaya çıktı.

Demirok, 8 Ocak’ta eşinden şiddet gördüğü için evden ayrıldı ve 5 gün boyunca gizlendi. Gökhan Demirok çevresine eşinin 25 bin TL’sini çalarak kaçtığını söyledi. Bunun üzerine hayatından endişe duyan Melike Demirok, 13 Ocak’ta karakola giderek şikayetçi olmak istedi. Ancak polisler eşine haber verdi ve karakola gelen Gökhan Demirok, Melike Demirok’u ikna ederek eve götürdü. Bir gün sonra da katletti.

AİLESİ ÖLDÜRÜLEN DEMİROK İÇİN TAZİYE KURMADI

Eşi tarafından öldürülen Melike Demirok için ailesi taziye kurmadı. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) bir taziye evinde bir araya gelerek taziye kurdu. Taziyenin ardından da Diyarbakır’ın en işlek noktalarından biri olan Ofis Kavşağında bir araya gelen kadınlar, el ele tutuşarak ‘yaşam zinciri’ oluşturdu.

AYLA AKAT ATA: KADINLAR KARDEŞLERİ, EŞLERİ, SEVGİLİLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR

Eylemin ardından kadınlar adına açıklama yapan Rosa Derneği yöneticilerinden eski milletvekili Ayla Akat Ata, artan kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Ata, kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla insan zinciri kurduklarını söyledi. Kadınları öldürenin, eşleri, sevgilileri ve kardeşlerinin olduğunu belirten Ata, “Ardından kahraman oluyorlar. Birçok kadın öldürüldükten sonra ‘gerekçesi var’ denilerek, aileleri tarafından yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Ama biz buradayız el eleyiz, kol kolayız. O insan zincirinin birer halkasıyız. Yaşamı, yaşamın kutsallığını savunuyoruz. Herhangi bir gerekçeyle, herhangi bir kadının katlinin kararı verilemez diyoruz. Bu kararı vermek erkeğin elinde değildir diyoruz. Kadınlar yaşam için, kadınlar özgür bir yaşam için, kadınlar eşit bir yaşam için dün de vardı, bugün de varlar, yarın da var olacaklar.” diye konuştu.

Kadınlar, Melike Demirok’un yaşadığı durumu başka kadınların da yaşamaması için duyarlılık çağrısı yaptı.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video