Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararını eleştirerek, “Yeniden gözden geçirilsin” çağrısında bulundu.

Fenerbahçe Spor Kulübü, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gece yarısı kararnamesi ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yönündeki karara ilişkin açıklama yaptı. Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, fesih kararına tepki gösterilerek, “Kararın gözden geçirilmesini talep ediyoruz” denildi.

“ENDİŞE DUYUYORUZ”

Yazılı açıklamada, sözleşmenin kaldırılması sonrasında oluşacak toplumsal sorunlardan endişe duyulduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
“Geride bıraktığımız hafta sonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair kararı üzülerek öğrendik. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına hayata geçirdiği HeForShe kampanyasını iki yıldır destekleyen, kadınlar ve kız çocuklarının toplumda ve sporda özgürce, eşit şartlar altında yer alması adına pek çok çalışma yürüten, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; ‘Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!’ diyen FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ olarak, sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’ni tüm toplumumuzun ortak menfaati için gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu doğrultuda fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz.”