Ankara’da kadın veteriner hekimi darp ve tecavüze maruz bırakan Hasan Bilgili ve Serkan Durmaz ile suça ortaklık eden jinekolog Hüseyin Şenyurt’un yargılandığı davaya ilişkin Ankara Kadın Platformu basın açıklaması yaptı. Kadınlar, suçlular cezalandırılana dek sokakları terk etmeyeceklerini aktardı.

Ankara Kadın Platformu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi profesörlerinden Hasan Bilgili ve veteriner hekim Serkan Durmaz’ın 3 Nisan 2019 günü gecesi kendilerine ait klinikte gece nöbeti görevini yapan kadın veteriner hekimi darp ettiği, çeşitli veteriner anestezi ilaçları ile bayıltarak tecavüz ettiği iddia edildi.
Darp ve tecavüz sonrası kadın veteriner hekimin jinekolog Hüseyin Şenyurt’un kliniğine götürüldüğü ve delillerin karartıldığı öne sürüldü.
Öte yandan kadın veteriner hekimin başvurduğu karakolda ve savcılıkta kötü muameleye ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığı aktarıldı.

“TECAVÜZE MARUZ BIRAKILAN KADIN BİR DE TEHDİT EDİLİYOR”

Ankara Kadın Platformu da, veteriner hekime tecavüze maruz bıraktığı iddia edilen Hasan Bilgili’nin yargılandığı davaya ilişkin Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın açıklaması yaptı.
Tecavüze maruz bırakılan kadın veteriner hekimin tehdit edildiğinin vurgulandığı açıklamada, “Hasan Bilgili’nin tacizine uğramış ve susmamayı seçmiş kadın arkadaşlarımız tehdit edilmekte, kadın örgütleri şikayet edilmekte sosyal medya üzerinden saldırılmakta, kadınlara ve basın mensuplarına soruşturmalar açılmaktadır” denildi.

“SUÇLULAR TUTUKLANANA DEK MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Suçluların tutuklanması çağrısında bulunan kadınlar, şu ifadeleri kullandı:
“Tecavüzcü Hasan Bilgili, Serkan Durmaz ve işbirlikçi Hüseyin Şenyurt tutuklanmadan sokakları, alanları terk etmeyecek fırsat bulduğumuz her yerde tecavüzcüleri ve onları koruyanları teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz. Tecavüzcülerin, katillerin ve koruyucularının ancak kadın dayanışması ve mücadelesi ile alt edilebileceğinin farkında olarak devam edeceğiz.”