Ankara’da geçen yılın Nisan ayında sahibi olduğu hayvan hastanesinde veteriner hekim olarak çalışan Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bıraktığı suçlamasıyla Prof. Dr. Hasan Bilgili Ankara Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı dokuz8HABER Editörü Esra Tokat takip etti. Bilgili’ye yine tutuklama çıkmadı ve duruşma ertelendi.

Duruşma önce Ankara Kadın Platformu Adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada, Bilgili’nin derhal tutuklanması istendi.


Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılı Nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı; ancak savcılık tarafından re’sen tahliye edildi. Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan Bilgili hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açıldı. Bilgili, delilleri yok etmek amacıyla ona yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ile Ç.B.’nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt ile birlikte yargılanmaya başlandı.

İLK NUMUNEDE SPERM TESPİT EDİLDİ

Duruşma öncesinde, uzman doktor raporu dava dosyasına girdi. Ç.B’nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yaptığı şikayet üzerine Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlatılan ve Ankara Şehir Hastanesi’nden Prof. Dr. Murat Alper’in imzası bulunan raporda Ç.B’ye ait ilk tetkikin olaydan sonra 5 Nisan’da mikrobiyoloji kliniğinde, ikinci tetkikin ise patoloji kliniğinde yapıldığı belirtildi. İlk numunede yapılan tetkik sonucunda sperm morfolojisinde hücreler izlendiği ve incelenen örneğin 9 Nisan’da polis memuru Mustafa D’ye tutanakla teslim edildiği kaydedildi. Yine 5 Nisan’da patoloji kliniğinde numune alınarak yapılan ikinci tetkikte ise sperm tespit edilmediği bildirildi.

‘SPERM TESPİT EDİLDİĞİNİ TARTIŞMASIZ ORTAYA KOYMAKTADIR’

Raporun değerlendirme bölümünde, mikrobiyolojiye gönderilen ilk numunenin alındığı yer ve alınma tekniği ile patolojiye gönderilen numunenin alındığı yer ve alınma teknikleri arasında fark olduğuna dikkat çekildi. Uzman değerlendirmesinde, aynı örneğin ikiye bölünemeyeceği ve sonuçların aynı oluşmamasının çelişkili görünebileceği gibi, normalin içinde bir durum da olabileceği belirtilerek, “Nihai değerlendirmede müştekide sperm görüldüğünün bilimsel kanıta dayalı ortaya konduğu anlaşılmaktadır. Bunun iki metotla ortaya konulamaması ancak, kanıta dayalı mikrobiyoloji örneğinde sperm tespit edildiği durum, müştekide sperm tespit edildiğini tartışmasız olarak ortaya koymaktadır. Bu nedenle yapılacak işlemlerin müştekide sperm varlığı üzerinden devam etmesi gerektiği, ilgili uzmanlarca alakalı yapılacak bir işlem olmadığı görüş ve kanaatindeyim” ifadesine yer verildi.

dokuz8HABER Editörü Esra Tokat, duruşma salonunda yaşananları anlık olarak aktarıyor:

Duruşma Ankara Adliyesi’nde 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecekti ancak davaya katılımın yoğun olması nedeniyle 19. Ağır Ceza salonunda görülmeye başlandı. Hasan Bilgili, Hüseyin Şenyurt ve Serkan Durmaz duruşma salonuna getirildi. Sanık avukatı Hatice Çağlar, duruşma başlamadan önce tecavüze uğrayan Ç.B’nin annesine “Bana bakarak bir şeyler söylüyor. Bu davanın etkide kalınmadan sağlanmasını istiyoruz. Hakim bey bir şey yapın” demesi üzerine hakim, “Etki altında kalınacak bir durum yok” diye yanıt verdi. Ardından duruşma’da ilk tanık olarak dinlenecek olan Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Dr. Yalçın Köksal konuşmaya başladı.

TANIK YALÇIN KÖKSAL: “BİLGİLİ HAKKINDA CİNSEL TACİZ SUÇU VAR”

Yalçın Köksal konuşmasına “Ben veteriner hekimleri Derneği genel başkanıyım. 2010 yılında Hasan Bilgili’ye dair şikayet gelmişti. Ankara Veteriner Odası olarak. Ardından biz de soruşturma başlattık. Soruşturma taciz iddiası ve sahte aletler kullanmaktan gelmişti. Bizde bu konuda yaptığımız araştırma sonucunda Bilgili’nin meslekten ihraç edilmesine dair bir rapor hazırladık” diyerek başladı. Köksal,“Öğrenciler taciz edildiğini ifade etmişler ancak yazılı ifade vermekten çekinmişlerdi” dedi. “Tanık olarak bulunmamamıza rağmen sürekli Hasan Bilgili hakkında taciz iddiası vardı. Bunu sürekli olarak duyuyorduk Ancak kıskanılması hakkında ben de 47 yıllık  veteriner hekimim bu tarz söylemler kurumumuzu yıpratmaktadır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

ÜNİVERSİTEDE CİNSEL TACİZ BİRİMİ KURULDUĞUNDAN BERİ TACİZ ŞİKAYETLERİ GELMİŞ

Tanık olarak dinlenen Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Raziye Tamay Başağaç, “Ben Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim görevlisiyim. Ayrıca üniversitenin CTS biriminde çalışıyorum 2011 yılından beri. 2011 yılında kurulduk ve kurulduğumuzdan beri Hasan Bilgiliye dair sürekli sözlü ve fiziksel taciz aldık. Ancak resmiyete dökme aşamasında öğrencilerimiz korkularından şikayetçi olamadılar. Bu şikayetleri bizzat öğrencilerimiz bize ifade ediyorlardı. Yabancı olan ve yine Hasan Bilgili tarafından tacize uğrayan  bir başka öğrencimizin danışmanları ise ‘bizi bu işe karıştırmayın’ dediler. Diğer bir öğrencimiz S.H. ise yine Hasan Bilgili’nin tacizine maruz bırakıldığı ve büyük bir mağduriyetini olduğunu ifade etmiştir. Bu konuda bizim birimimize bir başvuru gelmedi resmî olarak ancak hepsi de korkması ve tehdit edilebilme ihtimallerinden dolayı şikayette bulunamadılar” dedi.

TANIKLAR TECAVÜZ MAĞDURU’NUN İÇKİ İÇTİĞİNİ İDDİA EDEREK OLAYI AKLAMAYA ÇALIŞTI

Sanıkların lehine tanık olarak dinlenilen ve Hasan Bilgiliye ait klinikte sekreter olarak çalışan bir kadın, “Ç.B. ile 2 ay birlikte çalıştık. Ben tıbbi sekreterdim. Birlikte çalıştığımız süre içerisinde Ç.B.’nin birkaç tane büyük hatasını gördüm. Bizim iş yerimiz aile ortamı gibiydi. Sürekli bizim yanımıza gelip bizden bir şey öğrenmek isterdi. Ancak bir defasında hasta kayıtlarının yapılmadığını öğrendim. Veteriner hekim Sefa bey ‘Ben girmedim’ dedi. Ancak meğer Ç.B. girmemiş sisteme baktığımda. Ardından Ç.B’ye söyledim ve uyardım ama umursamaz bir tavır sergiledi ve Sefa beyden özür dilemedi” dedi. Konuşmasına devam eden tanık, “Ayrıca başka işleri de yapmadığını gördüm. Ardından yemek yerken arkadaşlara ‘Ç.B. bizim başımıza bir iş örecek ya hadi bakalım’ dedim” dedi. Ç.B. ile daha öncesinde iki kez  alkol aldıklarını ifade eden tanık, “Hatta bir defa hasta sahiplerimizin teşekkür etmek için verdiği içkiyi kutlama için içiyorduk. Ben de ‘bak ablacım bugün sen akşamcısın çok içme’ dedim. Ç.B.’de ‘Bana bir şey olmaz abla bak düz yürüyorum’ dedi” diye ifadesini sonlandırdı.

TANIK HASAN BİLGİLİ’NİN ÇOK KİBAR VE İYİ BİR İNSAN OLDUĞU SAVUNMASINI YAPTI

Mağdur Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan’ın “Bahsettiğiniz hatalar Çağla’nın ilk işi ve bir defa hasta kayıtı ve bir defa da Z raporu almamış. Peki bunun sonucu tecavüz mü olmalıdır?” diye sormasının üzerine tanık, “O konuda bir şey diyemem ama Ç.B. çok fazla uyarı alıyordu. Hatta onun yüzünden işini düzgün yapmadığından dolayı biz de azarlanıyorduk. Ancak Hasan Bilgili çok kibar ve çok iyi biridir. Çalıştığım süre içinde bir kadına olumsuz davranışını görmedim” diye beyanda bulundu.

TANIK BENGÜ TETİK: “HASAN BİLGİLİ ULUSLARARASI TANINIRLIKTA BİR HEKİM”

Ardından sanık Hasan Bilgili lehine tanık olarak dinlenen Bengü Tetik, “Hasan Bilgili’nin kliniğinde çalışmıyorum. Ben köpeklerimi her gün bırakıp alıyordum. Fakat Hasan Bilgili’yi uzun zamandır tanıyorum. Ben diplomatım. Kendisininde yabancılardan bile uluslararası bir hekim olduğunu duydum ve köpeklerimi de Arnavutluk’taki görevime gitmeden önce bu yüzden bıraktım. Birinci sınıf hizmet alıyordum. Ç.B.’yi ise iş konusunda ilgisiz buluyordum ve köpeklerimi ona bırakmak istemiyordum. Onlar benim evlatlarım gibilerdi. Hayvanlarım ben gelince hiç bir ihtiyaçlarının karşılanmamış olduğunu görüyordum çünkü hayvanlar çıkar çıkmaz kapının önünde işerlerdi. Ben o yüzden bu söylemlerine güvenemiyorum. Çünkü bence güven vermeyen bir insandı ve hastanenin profilini düşüren birisi olarak görüyordum” dedi.

HASAN BİLGİLİ’NİN TANIĞI: “Ç.B. İŞ YERİNE ALKOL SİPARİŞ EDERDİ”

Tanık olarak dinlenen klinikte temizlik görevlisi olan Hanife Sert ise diğer tanıklar gibi Ç.B.’nin işlerini düzenli olarak yapmadığı iddiasında bulundu ve “Hayvanlara sabah mama verilmiyordu, ameliyat olacak ve aç kalması gerek hayvanlara yem veriyordu. İçki içtiğine şahit oldum. Nöbet günleri de içmek isterdi. Dışardan bir şey istediğinde içki sipariş ederdi ancak ailesinin içki içtiğini öğrenmesinden çok korkardı” dedi.

JİNEKOLOĞA GİTTİKLERİNDE HASTANIN SIRASINI ALMIŞLAR

Jinekolog Hüseyin Şenyurt’un kliniğine tedavi için giden ve Hasan Bilgili lehine tanıklık eden bir başka sanık, “O hafta düzenli olarak jinekolağa gittim, Hüseyin Şenyurt’un hastası olarak. Hep 10.30 da randevu alırdım. Sıramı bekliyordum. Sıramı beklerken girişlerini gördüm kliniğe. Ç.B uzun bir pardesü giyiyordu, hava sıcak olduğu için dikkatimi çekmişti. Ardından benim randevumun gecikeceğini söylediler Ç.B.nin muayene olacağı için. Ardından ben çıktığımda onlarda çıkmışlardı. Ç.B.’nin yüz ifadesinde dikkatimi çeken bir şeye denk gelmedim” diye konuştu.

“BİLGİLİ’NİN TÜKÜRÜĞÜNÜN TESPİT EDİLMESİNE RAĞMEN YAŞADIKLARIMI İNSANLARIN BASİTLEŞTİRMESİNE İNANAMIYORUM”

Tecavüze uğrayan veteriner hekim Ç.B. konuşmasına başladı. Ç.B., “Sperm morfoloji tespit edilmiştir’ denildi raporda ancak karşı taraf ‘bu sperm değildir’ dedi ve ardından Aile İl Sağlık Müdürlüğü’nün dün gelen raporunda ‘Müştekide sperm bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ‘ ifadesi geçiyor” dedi. Konuşurken zorlandığı görülen ve kendini kötü hisseden Ç.B. “Konuşmama devam etmek istiyorum. Ben yaşadıklarımı anlatacağım” diyerek konuşmasına devam etti. “Hasan Bilgili’nin tanıklarının anlaşmış olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben işimdi doğru yapan birisiyim. Tanıkların şahitlikleri birbirleri ile çelişiyor” dedi. “Adli tıp kurumundan gelen bir raporda ‘erkek cinsel hormonu tespit edildi’ diyor vajinada. Ancak Hüseyin Şenyurt temizliği yaptığı için tam olarak karşılaştırmaya yeterli tespit edilemiyor. Hasan Bilgili’nin tükürüğünün tespit edilmesine rağmen insanların benim yaşadıklarımı bu kadar basitleştirmesine inanamıyorum” dedi.

AVUKAT ASLI ARIHAN: “BU DAVA DELİLLERLE SABİT BİR TECAVÜZ OLAYIDIR”

Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, “Kamera kayıtlarında görüntülerin mahkeme tarafından dikkatlice incelenmesini talep ediyoruz. Çünkü gün boyu Serkan Durmaz’ın ilaç taşıdığı, mutfaktan 1 saat sonra Hasan bilgilinin çıktığı bellidir. Ayrıca tıbbi olarak bu davada sperm bulunduğuna dair delilimiz var. Hasan Bilgili tamamıyla bu yaşananları planlamıştır, içki alması vs. Karakol gidiyor ne ped alıyor ne de bardak. Ancak sadece forması alınıyor. Sperm usule aykırı olarak bekletiliyor, çünkü bekledikçe kime ait olduğu anlaşılmıyor. Bu olay delillerle sabit olarak bir tecavüz olayıdır. Tüm kanıtlar, video kayıtları bunu göstermektedir. Her ne kadar uğraşılsada gelin görünki bir sperm kalıntısı olayı açığa çıkartıyor” dedi.

AVUKAT ARIHAN DUYURDU: “HASAN BİLGİLİ MESLEKTEN 3 AY MEN EDİLDİ”

Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, “Veterinerlik Odası Hasan Bilgili’ye 3 aylık meslekten men etme cezası verdi” diye konuştu. Arıhan, Hasan Bilgili’nin tutuklanmasını talep etti. Arıhan, “Profesyonelce başlatılmış ve sessiz sedasız kapatacakları bir olay planlamışlar ancak davanın seyrini şu an görüyoruz. Görüntülerin birinde müvekkilimin alt formasında idrarını kaçırdığının görüntüsü var. Çok rahat hareket ettiği söylenen bir kadının altına idrar kaçıracak dereceye gelmesine dair bir şey demiyorlar” dedi.

AİLE BAKANLIĞI AVUKATI DA BİLGİLİ’NİN TUTUKLANMASINI TALEP ETTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın görevlendirdiği ve davaya müdahil olarak kabul edilen avukat Hasan Savaş, “Sanıkların tanıklarının söylediklerini şaşırarak dinledik ve hepsininde öğretmen şeyleri söylediği çok kolay anlaşılıyor. Bu önemli bir davadır bu yüzden sanıkların tutuklanmasını talep ediyoruz “dedi.

HASAN BİLGİLİ’NİN AVUKATI: “MÜVEKKİLİMİN 10 YIL ÖNCEKİ HAKKINDA İDDİA EDİLENLER BU DAVADA KULLANILAMAZ”

Sanık avukatı Hatice Çağlar söz alarak konuşmasına başladı.Çağlar, “Delilleri birebir yorumsuz anlatacağım. Ç.B.nin tuvalete gidip yolu bulacak ve dönecek kadar kendinde. 8 kez dışarı çıkıp geliyor. 3 dakika boyunca Ç.B. Annesi ile konuşuyor. Gece Ç.B.’nin Serkan Durmaz’ı aradığı da görülüyor. Bir sanığın 10 yıl önceki hakkında olanlar şikayetler, mahkemenin delil toplama ve tanık dinlemesine engeldir. Masumiyet karinesini ihlal etmektedir. Çünkü var olan iddia ile yargılamak ile görevlidir mahkemeler” dedi. Ayrıca Çağlar,”Gelecek celse bir tanığımız dinlenecek ve karşı tarafın haksız ve mesnetsiz tutuklanma talebinin reddedilmesini talep ediyoruz “dedi.

HASAN BİLGİLİ’NİN TUTUKLANMASI GEREKLİ GÖRÜLMEDİ!

Ardından hakim kararı açıkladı: “Ankara İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan soruşturmaya ilişkin 2228 nolu soruşturma dosyasının onaylı suretinin mahkemeye gönderilmesine, Ç,B. Tarafından görüntüler bulundu denilerek USB belleğinin bilirkişiye verilerek çözümleme yapmasına, Ankara Odası Veterinerlik odasına yazı yazılarak sanık Hasan bilgili ile yapılan soruşturmaya ilişkin düzenlenen dosyanın onaylı suretinin mahkemeye gönderilmesine, sanık Hasan Bilgili ve Hüseyin Şenyurt vekillerinin dilekçelerinde belirttikleri saat ile birlikte muayene adresinin gönderilmesine dair görüntü içeriği ve sanık Hüseyin Şenyurt’un Hasan bilgiliye muayene adresinin gönderilmesine dair görüntü içeriğine dair belgenin gönderilmesine” karar verilmiştir dedi. Hakim sanık Serkan Durmaz’ın adli kontrolün kaldırılması talebini reddetti ve “Sanıkların tutuklanması talepleri gerek görülmediğinden reddedildi” diyerek kararını açıkladı. Bir sonraki duruşma 10 Haziran saat 10.00’a ertelendi.
Hasan Bilgili’nin tutuklanmamasını protesto eden kadınlar Ankara Adliyesi çıkışında açıklama yaptı. Kadınlar, “Adliyede adalet sağlanamayacaksa kadınlar olarak adaleti sağlayacağız ve tecavüzcülerin rahat dolaşmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.