HDP Kadın Meclisi çalışanları ve Kadın Meclisi sözcüsünün telefon ve sosyal medya üzerinden taciz edilmesine dair İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi.

HDP Kadın Meclisi çalışanları ve Kadın Meclisi sözcüsünün telefon ve sosyal medya üzerinden taciz edilmesi ve fiziki takip ile özel yaşama müdahale edilmesine dair İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi. Yapılan açıklamaya SKM, SYKP Eş Başkanı Dilber Aslan, HDK Kadın Meclisi, TJA, Kadınların Kurtuluşu, YDK katılım göstererek destek verdi.

“İKTİDARIN KADINA YAKLAŞIMI BU YAŞANAN TACİZLERİN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

HDP İl Kadın Meclisi sözcüsü Beser Çelik, HDP İl kadın koordinasyonundan Aysun Çeper, HDP PM üyesi Esengül Demir yaşadıkları taciz, fiziki takip ile ilişkili söz aldı yaşadıklarını anlattı. Beser Çelik ise konuya ilişkin, “HDP’nin bir kadın partisi olması sebebiyle birçok arkadaşıma yapılan bu taciz mesajlarının bizi ahlaki yönden tartışmaya çekmek için yapıldığını düşünüyorum. İktidarın kadına yaklaşımı bu yaşanan tacizlerin önünü açıyor. Biz bu tür anlayışları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha buradan duyuruyoruz” ifadelerine yer verdi. Çelik’in konuşmasının tamamı şu şekilde:

“FARKLI FARKLI KİŞİLER TARAFINDAN BU TACİZ DEVAM ETTİ”

“1.5 yılı aşkın süredir Telegram ve sosyal medya üzerinden taciz ediliyorum. Özellikle DRT ve Hazal resmi olan bir hesaptan sürekli olarak cinsel içerikli mesajlar alıyorum. Sosyal medya hesaplarına girilerek rehberimde ki arkadaşlarıma benim adıma mesaj atılması, fotoğraflarımın gönderilmesi, arkadaşlarımın benimle görüşmemesi için tehdit edilmesi, hakaret edilmesi gibi birçok şey yaşadım. Son süreçte fiziksel olarak takip edilmem duraklarda, yollarda karşıma çıkıp attıkları mesajın bir benzerini sözlü olarak ifade edip görüşmek istediğini beyan ettiler. Farklı farklı kişiler tarafından bu tacizler devam etti. Bu benim şahsıma değil HDP sözcüsü kimliğime yapıldığını düşünüyorum. Devlet tarafından kadına yönelik şiddetin cezasızlıkla bırakılması da bir diğer etken. HDP’nin bir kadın partisi olması sebebiyle birçok arkadaşıma yapılan bu taciz mesajlarının bizi ahlaki yönden tartışmaya çekmek için yapıldığını düşünüyorum. İktidarın kadına yaklaşımı bu yaşanan tacizlerin önünü açıyor. Biz bu tür anlayışları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha buradan duyuruyoruz.”

“ORGANİZE EDİLEN BİR SALDIRI”

İHD İstanbul Şube başkanı Gülseren Yoleri ise şöyle konuştu:
“Bugün son derece önemli bir konuyla toplandık. İHD olarak hazırladığımız iki raporda belirtiğimiz gibi kaçırılma, ajanlık dayatması, tehdit ve taciz faaliyeti şeklinde karşımıza çıkan bir uygulama var ve bu uygulama daha çok muhalif kesime yönelik yaşanıyor ve bu uygulama daha çok sivil güçler tarafından yapılıyor. Bu sivil kişiler kendilerini tanımlarken özelikle istihbarat olarak tarif ediyorlar. Çok sıkıştıklarında biz devletiz diyorlar. Bunun bir başka biçimini size bugün yansıtmış olacağız. Kadın arkadaşlarımıza cinsiyetçi yaklaşımla başlayan aslında yürüttükleri faaliyetleri hedef alan bir uygulama söz konusu. Sistematik ve bir çok farklı kişi tarafından organize edilen saldırıdır bu yaşananlar.”