Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, kuzenleri E.A.’nın cinsel istismarına maruz bırakılan iki çocuk için Balcalı Hastanesi’nden “Çocukların anlatımlarına itibar edilip edilmeyeceğine” dair rapor istedi.

Adana’da mahkeme, istismara maruz kalan çocukların ‘anlatımlarına itibar edilip edilmeyeceğine’ dair rapor isteyerek davayı erteledi. Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, kuzenleri tarafından cinsel istismarına maruz bırakılan iki çocuk için Balcalı Hastanesi’nden “Çocukların anlatımlarına itibar edilip edilmeyeceğine” dair rapor istedi.

“ÇOCUĞUN NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMARI” SUÇU

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Adana’da 5 ve 11 yaşlarındaki iki kuzenine cinsel istismarda bulunan 17 yaşındaki E.A.  hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Çocuğun cinsel istismarı” suçlamalarıyla açılan davanın 4’üncü celsesi Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne görüldü. Celseye, sanık ve avukatı, mağdurların ailesi ve avukatları ile bazı tanıklar katıldı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 12 OCAK’TA

Mahkeme heyeti, daha önceki duruşmada bazı tanıklar dinlendiği için bu celsede tanıkların dinlemesine gerek duymadı. Mahkeme heyeti, çocukların psikolog eşliğinde alınan ifadelerinde istismara uğradıklarını doğruladığını ancak “Çocukların anlatımlarına itibar edilip edilmeyeceğine” dair Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nden yeniden rapor alınmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 12 Ocak 2021’e erteledi.

“ÇOCUKLARIN YENİ TRAVMA YAŞAMAMASI İÇİN…”

Davaya dair Adana Kadın Platformu üyesi avukat Sevil Aracı Bek, Adana Adliyesi taş binası önünde bilgilendirmede bulundu. Mahkemenin “çocukların anlatımlarına itibar edilip edilmeyeceğine” dair Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nden yeniden rapor alınmasına değinen Bek, çocukların anlatımlarına itibar edileceğine dair raporların olduğunu ve çocukların yeni travma yaşamaması için rapor talebinden bulunmadıklarını söyleyerek, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı.